Going. | Sito sztuki - Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań

Zapraszamy na warsztaty rodzinne, które uczą współpracy między dzieckiem a jego artystycznym partnerem – „wspólnikiem projektu” – np. mamą, bratem, dziadkiem. Zespoły artystyczne opiekun–dziecko otwierają drogę do poszerzania horyzontów wyobraźni, pobudzają do myślenia, planowania, tworzenia i do odwagi trwania w procesie sztuki. Zajęcia zachęcają do odkrywania siebie, swoich pokładów kreatywności i świata najbliższych nam osób – rodziców, rodzeństwa, dziadków – poprzez sztukę.

ZAPISY: sitosztuki@mnp.art.pl / liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń / zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku (do godz. 15:00) w tygodniu, w którym odbywają się dane zajęcia;

- O CYKLU -

Pod okiem ARTYSTKI Sylwii Chudy-Leśnik uczestnicy z entuzjazmem zdobywają nowe umiejętności plastyczne, a sztuka staje się dla nich zrozumiała i pasjonująca.

Szkicowy PROGRAM zajęć rysuje się następująco: rozpoczynamy od wędrówki po galerii Muzeum – jest to wyjątkowa okazja do ży-wego kontaktu z dziełami sztuki poprzez ogląd i rozmowę przy obiektach.

W drugim etapie zajęć rodziny podejmują twórcze wy-zwanie, które realizują w pracowni. Warsztaty wieńczy krótka rozmowa podsumowująca, w trakcie której wszyscy mają szansę podzielić się nabytymi doświadczeniami i zaprezentować swoje prace.

Poszczególne zajęcia są niezależne, co oznacza, że można uczestniczyć w pojedynczym warsztacie plastycznym, bez konieczności brania udziału w całym cyklu.

Koncepcja i prowadzenie zajęć: Sylwia Chudy-LeśnikHARMONOGRAM ZAJĘĆ / sezon 2019/2020:

28.09.2019 • Obrazy taśmowe
W nowy sezon „Sita sztuki” wkroczymy z innowacyjnością, podejmując temat sztuki współczesnej i geometrii kształtów, inspirując się m.in. obrazami Henryka Stażewskiego, Edwarda Krasińskiego i Marii Nicz-Borowiakowej. Stworzymy prace, odwołując się do fraktalności, „morfingu”, nieskończoności.
Technika: obraz z taśm
Materiały: kolorowe taśmy klejące, szara tektura, tekturki

26.10.2019 • Imię Sztuki. Obraz jako pismo
„Maluję uciekający czas. Sztuka jest moim spacerem w czasie – a czas przyjacielem. [...]” – Roman Opałka
Warsztat będzie próbą stworzenia własnych imiennych obrazów odwołujących się do twórczości Romana Opałki. Spróbujemy w artystyczny sposób uchwycić pojęcie tożsamości sztuki. Posłużymy się pismem – kaligrafią, różnymi rodzajami czcionki, linią, plamą.
Technika: rysunek, malarstwo
Materiały: piórka, stalówki, patyki lipowe, pędzle szczeciniaki, kreda, sangwina, pastel, farba akrylowa

23.11.2019 • Zagrajmy w sztukę
„Przystępując do budowania obrazu, ustalam reguły postępowania, a potem zapraszam przypadek do udziału w ich realizacji” – Ryszard Winiarski
Połączenie gier i sztuki pozwoli nam bliżej przyjrzeć się współczesnym mediom, cyberprzestrzeni i sztuce przypadku. Poznamy jednocześnie związki w dziedzinie nauki i sztuk pięknych w obrazach (obszarach), które przypominają plansze do gry Ryszarda Winiarskiego.
Technika: tusze kolorowe
Materiały: karty do gry, kostki do gry, piórka, stalówki, patyki lipowe

14.12.2019 • Portret własny z elementem ozdobnym
„[...] Mogłabym powiedzieć, kim byłam dziś rano, ale od tego czasu musiałam się już zmienić wiele razy” – Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
Wianek, chustka, czapka, opaska, kapelusz... Autoportret, portret mojej mamy i mojego taty z oryginalnym nakryciem głowy i cha-rakterystycznymi, artystycznymi elementami.
Technika: suche i tłuste pastele

25.01.2020 • Spacer z psem
„To był romans. Picasso brał Lumpa na ręce. Karmił go prosto z dłoni. Do diabła, ten mały pies przejął władzę. Rządził całym domem” – David Douglas Duncan
Moja historia ze zwierzakiem. Odwołamy się do znanych z historii sztuki dzieł i artystów malujących w obecności swoich czworono-gów.
Technika: malarstwo akrylowe

22.02.2020 • Magiczna góra odpadów
„Nie godzę się na burość. Nie chcę być szarym człowiekiem” – Maurycy Gomulicki
Sztuka związana z recyklingiem, konsumpcjonizmem. Stworzymy krajobraz „śmieciowy”, pokażemy góry, lasy, morza, jeziora wszystko połączone z elementów z odzysku i postać człowieka – opiekuna tej przyrody. Nawiązania do Jane Parkins i „Kapsuł czasu” Pabla Picassa.
Technika: mieszana

21.03.2020 • Obraz rodziny
„Człowiek nigdy nie jest ten sam we wtorek, jakim był w poniedziałek [...]. Zmieniają go przeżycia i przemyślenia” – Stanisław Wyspiański
Odniesienia do tematu macierzyństwa i upływającego czasu.
Technika: akwarela
Materiały: farby i kredki akwarelowe

25.04.2020 • Roślina i ornament
„Ludzie poświęcają wiele czasu i energii, żeby wszystko przyciąć, wyrównać, a roślinka i tak zawsze znajdzie sobie drogę” – Katarzyna Przezwańska
Przyjrzymy się działaniom Ziemi, natury i sprecyzujemy, jakie rośliny nas fascynują. Spróbujemy stworzyć oryginalne projekty ornamentów.
Technika: kolaż i rysunek
Materiały: płótno, flamastry, markery i inne

23.05.2020 • Saszetka dla mamy
Wykonamy subtelne, piękne prezenty dla mam. Torebeczki, kosmetyczki i inne ozdobne nosidełka na skarby i prezenty od dzieci.
Technika: mieszana
Materiały: ozdobne, kolorowe filce, pianki

20.06.2020 • Słońce
„Barwy ze słońca są. Bo ono nie ma
Żadnej osobnej barwy, bo ma wszystkie.
I cała ziemia jest niby poemat,
A słońce nad nią przedstawia artystę” Czesław Miłosz, Słońce – fragment
Symbolika koloru, faktura, światło. Odniesienie do pracy Olafura Eliassona, „powidok słońca” Władysława Strzemińskiego i nasze codzienne promienie światła.
Technika: mieszana, na podkładzie w kształcie koła (mandali)

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej