Going. | Żyjnia x Ciało na rozdrożu - BWA Dizajn

Żyjnia x Ciało na rozdrożu

11:00 | Niedziela, 29 marca 2020

BWA Dizajn

Sztuka

Free

Free

Zapraszamy do galerii Dizajn BWA Wrocław, gdzie po przerwie technicznej otwieramy ponownie Żyjnię i nowy rok kalendarzowy rozpoczynamy od łagodnej stymulacji ciała.

Żyjnia, nasze miejskie sanatorium zaprojektowane przez BUCK.studio będzie teraz centrum wydarzeń, zatytułowanych wspólnie "Kultura regeneracji". Razem z naukowcami, projektantami i edukatorami przygotowaliśmy program, który was wzmocni i poprawi waszą odporność, również emocjonalną. Interesuje nas, jakimi sposobami możemy poddawać regeneracji nasze ciała oraz jak pielęgnować i regenerować nasze środowiska i jakie narzędzia oferują nam w tym celu dyscypliny projektowe. Dla naszych kuracjuszy przygotowujemy również ceremonie regeneracyjne, podczas których będziemy korzystać z Balneo, kamionkowego zestawu do zabiegów medycyny naturalnej, zaprojektowanego przez Konrada Dybickiego, w skład którego wchodzi: termofor, kompres, inhalator oraz naczynia do "jala neti" – techniki oczyszczania zatok i nosa.

W części wystawienniczej prezentujemy wystawę "Ciało na rozdrożu", która miała premierę podczas Gdynia Design Days 2019. Jej kuratorzy, Agata Nowak i Michał Bachowski, specjalnie dla nas uzupełnią ją jednak o nowe konteksty i projekty. Wystawa opowiada o scenariuszach i możliwościach, dzięki którym zmieniają się nasze ciała. Jak opowiadają kuratorzy: "Nasze ciała interesują obecnie już nie tylko naukowców, ale także projektantów i ludzi biznesu. Dzielą się oni jednak na dwie spolaryzowane grupy. Jedni chcą wykorzystywać rozwój chirurgii plastycznej, protetyki, bioinżynierii, sztucznej inteligencji i innych technologii komputerowych, żeby poprawiać człowieka lub wyręczać go w różnych zadaniach. Innych przeraża perspektywa transhumanizmu. Uważają, że takie działanie jest nieetyczne i niebezpieczne, dlatego celebrują naturalność ludzkiego ciała oraz wystrzegają się wszelkich sztucznych ulepszeń. Niektórzy z nich starają się nawet powstrzymać zmiany siłą, wzorując się na XIX-wiecznych robotnikach, którzy niszczyli pierwsze maszyny. Adresatami pomysłów jednych i drugich jesteśmy ostatecznie my wszyscy, a wybór nie zawsze jest oczywisty. Na wystawie pokażemy więc ciało w kontekście najważniejszych dylematów, z którymi często już dziś musimy się zmagać".

Podczas otwarcia wystąpi artystka wizualna Okime Emiko wraz z setem vj-skim zatytułowanym "The state of things as they actually exist", do muzyki skomponowanej przez Universal Export. W czasie wernisażu odbędzie się także performans "Calmness – the study of calm", w wykonaniu Darii Krawczuk i Adama Zduńczyka. Będzie to studium spokoju jako niejednoznacznego spektrum doznań, do którego współczesny człowiek dąży, jednocześnie odczuwając lęk, gdy w końcu nadejdzie. Ponadto w trakcie weekendu otwarcia odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, spotkanie mieszkańców budynku, w którym znajduje się galeria, a także warsztaty dla dzieci organizowane we współpracy z HECĄ.

Program "Kultury regeneracji" oraz informacje, jak przygotować się do ceremonii regeneracyjnej „Balneo” wkrótce na stronie: www.bwa.wroc.pl. Wystawa Ciało na rozdrożu potrwa do 29 marca 2020 roku.

kuratorzy wystawy: Agata Nowak, Michał Bachowski

kuratorka Żyjni i programu “Kultura regeneracji”: Katarzyna Roj
partnerzy strategiczni Żyjni: Comforty, chors, Delius, Glasspol Maciej Załuski Luksfery Pustaki Szklane, Herbapol. Masz to w naturze, Geberit, Reprint Drukarnia
partnerzy medialni Żyjni: NOTES.NA.6.TYGODNI, Label Magazine, Magazyn USTA, priv., TY PO WRO., sisandkids.pl, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej