Going. | Z maluchem w muzeum - Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań

Biorąc pod uwagę korzyści płynące z obcowania ze sztuką, a nawet samego oswajania najmłodszych z przestrzenią ekspozycji, postanowiliśmy wzbogacić ofertę edukacyjną o zajęcia dla osób z dziećmi w wieku 0–5 lat – zajęcia, które będą poruszały zagadnienia sztuki współczesnej.

Dla najmłodszych to być może pierwsze zaproszenie do świata sztuki i inspirowanych nim zabaw. W opisanym poniżej cyklu każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie.

ZAPISY: zmaluchem@mnp.art.pl

zapisy na poszczególne zajęcia rozpoczynają się z miesięcznym wyprzedzeniem // warunkiem uczestnictwa jest uzyskanie mailowego potwierdzenia wpisu na listę uczestników //


TERMINY ZAJĘĆ / sezon 2019/2020:

1.10.2019 • Ryszard Winiarski – precyzyjne dzieło przypadku
„Struktura świata zbudowana jest z elementów przypadkowych, a rzeczywistość pełna jest przykładów sytuacji losowych, zdarzeń przypadkowych”. Spotkanie poświęcone Ryszardowi Winiarskiemu ukaże artystę jako jednego z prekursorów konceptualizmu łączącego w swoich artystycznych działaniach naukę i sztukę. Jego metoda twórcza stanie się okazją do uczestniczenia dorosłych oraz dzieci w grach i zabawach, które będą nawiązaniem do projektu artysty z 1972 r., zrealizowanego w Galerii Współczesnej w Warszawie.

5.11.2019 • Abstrakcja geometryczna Henryka Stażewskiego
Według Stażewskiego sztuka doszła do momentu, w którym przez swoje „poszukiwanie subiektywnego wyrazu stała się niezrozu-miałą dla odbiorcy i zagubiła swoje audytorium”. Odpowiedź artysty na zasygnalizowany problem odnajdziemy w jego dziełach z kolekcji muzealnej. Będzie to również okazja do zabawy geometrią.

3.12.2019 • Międzynarodowe międzysłowie Andrzeja Dłużniewskiego
Dłużniewski to artysta, którego w pewnym etapie twórczości niezwykle intrygowały słowa z ich różnymi rodzajami gramatycznymi. Poddamy się intrygującej grze słów i kolorów na obrazie Łąka i śmierć. Nie tylko przyjrzymy się jego bogactwu znaczeń, ale także poruszony zostanie wątek biograficzny artysty, przełomowy dla jego twórczości. Zabawa z dziećmi będzie polegała na składaniu w grupach kartonowego człowieka RGB.

7.01.2020 • Roman Opałka – program na resztę życia.
Artysta zaznacza, że na samym początku realizacji jego idei pojawili się jej przeciwnicy. Jednym z nich był sam zdrowy rozsądek artysty, który jest typową cechą wszystkich normalnych ludzi – „największy przeciwnik każdej sztuki, tym bardziej tak nierozsądnej jak moja…”. O wspomnianej nierozsądnej sztuce porozmawiamy na spotkaniu poświęconym Romanowi Opałce – wielkiemu przed-stawicielowi konceptualizmu.

4.02.2020 • Pozytywna przestrzeń iluzyjna obrazów Fangora
Według nowojorskiego krytyka Johna Canadaya: „Reprodukcja myli całkowicie. Ma tyle wspólnego z malarstwem Fangora, co ta-bliczka mnożenia z wyższą matematyką. […] Wszystkie obrazy tracą, nawet w najlepszych reprodukcjach […] niemniej prawdą jest, że zapoznanie się z dostatecznie dużą liczbą reprodukcji może dać przybliżone wyobrażenie o większości obrazów, niezależnie od tego, czy widziało się je kiedykolwiek w oryginale. Ale z Fangorem jest inaczej”. Tylko przy bezpośrednim oglądzie jesteśmy w sta-nie poznać niesamowitą właściwość jego dzieł – pozytywną przestrzeń iluzyjną, którą wspólnie będziemy kontemplować. Podczas warsztatu plastycznego przekonamy się, czy sami jesteśmy w stanie ją stworzyć.

3.03.2020 • Zofia Kulik – Marsz, marsz, marsz, czyli o jednostce w systemie
Wychodząc od niezwykle dekoracyjnych kolaży fotograficznych artystki, porozmawiamy o ich krytycznym przesłaniu. Aktywizacja najmłodszych będzie polegała na zabawie klockami.

7.04.2020 • Miękkie rzeźby Pinińskiej-Bereś
Chociaż artystka zdeklarowaną feministką nie była, to jednak odbierana jest jako prekursorka sztuki feministycznej w kraju i na świecie. Miękkie rzeźby aż same proszą się o dotyk i choć, jak powszechnie wiadomo eksponatów w Muzeum nie można dotykać, to pobawimy się jednym z materiałów, z których została wykonana Studnia różu, czyli kołdrą, co będzie doskonałym ćwiczeniem sensorycznym dla najmłodszych.

5.05.2020 • Monotypie Marii Jaremy
Trudno pominąć twórczą sylwetkę Marii Jaremy. Podczas zajęć będziemy rozmawiać o jej drodze ku nowoczesności oraz przywo-łamy ważne dla sztuki Jaremy wątki biograficzne. Wraz z dziećmi spróbujemy własnych sił w stosowanej przez artystkę technice monotypii.

2.06.2020 • Jerzy Nowosielski – malarstwo jako sacrum
Według artysty na styku dwóch kultur – prawosławnej i katolicko-protestanckiej – powstają zjawiska najciekawsze. Wychodząc od tej myśli, przyjrzymy się twórczości artysty jako spotkaniu wschodu z zachodem. Zastanowimy się, z jakich przyczyn sięgnął po spo-sób obrazowania charakterystyczny dla ikon. Zabawa aktywizująca dzieci będzie polegała na tworzeniu obrazu – układanki z ele-mentów pojawiających się w dziełach Nowosielskiego.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej