Going. | Retrospektywa Lyncha, oscarowe shorty i inne | W blasku Oscarów - Centrum Sztuki Filmowej

Retrospektywa Lyncha, oscarowe shorty i inne | W blasku Oscarów

18:00 | Poniedziałek, 17 lutego 2020

Centrum Sztuki Filmowej

Film

Free

Free

Retrospektywa Davida Lyncha, Oscarowe shorty, spotkanie z żoną Stefana Kudelskiego oraz pokazy nagrodzonych filmów. Zapraszamy na nasze autorskie wydarzenie... W blasku Oscarów!

David Lynch otrzymał w tym roku Honorowego Oscara za całokształt twórczości, wcześniej był nominowany czterokrotnie. To nie tylko wyjątkowy hołd Amerykańskiej Akademii, ale i włączenie twórcy „Mulholland Drive” do zaszczytnego grona odbiorców nagrody, którą wcześniej otrzymali m.in. Charlie Chaplin, bracia Warner, Walt Disney, Orson Welles, Akira Kurosawa, Federico Fellini, Jean-Luc Godard, Robert Altman, Agnès Varda i Andrzej Wajda.

Tegoroczny przegląd W blasku Oscarów poświęcimy więc przede wszystkim kinu Davida Lyncha, dokonując przeglądu jego dorobku: od wczesnych filmów krótkometrażowych po najbardziej dojrzałe i przemyślane dzieła.

Tradycyjne zapraszamy również na przegląd nominowanych krótkich metraży aktorskich i animowanych. W weekend poprzedzający ceremonię (7-8 lutego) obejrzymy po pięć shortów w każdej z tych kategorii, zanim jeszcze poznamy laureatów. Natomiast w kolejny weekend (14-16 lutego) damy Państwu możliwość przypomnienia sobie albo zobaczenia po raz pierwszy tegorocznych zwycięzców; z oczywistych powodów konkretne tytuły zaprezentujemy dopiero po oscarowej nocy.

Szczególnym punktem tegorocznego W blasku Oscarów będzie spotkanie z Marią Anną Macurą, autorką wydanej właśnie książki „Nagrastory. Stefan Kudelski, jego cztery Oskary i… inne opowieści rodzinne”. Pisarka jest nie tylko kronikarką życia i dorobku Polaka, którego techniczne rozwiązania (szczególnie w zakresie nagrywania dźwięku) zostały aż czterokrotnie nagradzane przez Akademię, była również żoną zmarłego w 2013 roku elektronika i wynalazcy. Po spotkanie zapraszamy na pokaz poświęconego mu dokumentu „Nagra”.

●• PROGRAM:

3 lutego, poniedziałek, godz. 19:00
→ David Lynch: "Mulholland Drive"
146 min
prelekcja Katarzyny Czajki-Kominiarczuk (zwierz popkulturalny)

5 lutego, środa, godz. 18:30
→ David Lynch: "Prosta historia"

7 lutego, piątek, godz. 20:00
→ Oscar Shorts. Nominowani w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy

8 lutego, sobota, godz. 20:00
→ Oscar Shorts. Nominowani w kategorii Najlepszy animowany film krókometrażowy

10 lutego, poniedziałek, godz. 20:00
→ David Lynch: "Zagubiona autostrada"

13 lutego, czwartek, godz. 18:00
→ Spotkanie z Marią Anną Macurą i seans „Nagra. Film o Stefanie Kudelskim”

14-16 lutego, piątek-niedziela
→ pokazy filmów nagrodzonych

17 lutego, poniedziałek, godz. 18:00
→ David Lynch: "Człowiek słoń"

27 lutego, czwartek, godz. 18:00
→ Krótkie metraże Davida Lyncha

10 marca, wtorek, godz. 18:00
→ David Lynch: "Głowa do wycierania"
(seans w ramach Lekcji Filmowych)

Przeglądowi towarzyszą również pokazy filmów nagrodzonych Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (obecnie najlepszy film międzynarodowy) w Klub Filmowy Ambasada, tj. „Sklep przy głównej ulicy” (28 stycznia, godz. 18:30) oraz „Spaleni słońcem” (18 lutego, godz. 18:30).

●• Wszystko o wydarzeniu + bilety:
http://bit.ly/W_blasku_Oscarów_

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej