Going. | Hamlet - Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - Duża Scena

Hamlet według "Studium o Hamlecie" Stanisława Wyspiańskiego.
"W Polsce zagadką Hamleta jest to: co jest w Polsce – do myślenia".
To słowa Stanisława Wyspiańskiego z gorączkowo pisanego przez kilka dni Studium o „Hamlecie” – niezwykłego dzieła, będącego źródłem inspiracji dla wielu polskich reżyserów. Wyspiański zawarł w nim swoją fascynację fenomenem teatru, miłość do genialnego tekstu oraz wielkie pragnienie rozczytania go tak dotkliwie, aby wstrząsnąć sumieniami swoich rodaków.
Reżyser Bartosz Szydłowski sięga po Hamleta i czyta najsłynniejszy dramat Szekspira poprzez świat idei Stanisława Wyspiańskiego, zawarty w Studium…, czy w Wyzwoleniu. Wyspiański umierał na Polskę małostkową, egocentryczną, zaklętą w sloganach narodowości. Sięgał do Hamleta, bo widział w nim zmagania polskiego inteligenta, który stawał przeciwko światu kłamstw, triumfalnego rechotu, grotesce, która z kategorii estetycznej, stała się kategorią opisu realnego świata. Polski Hamlet współczesny to Hamlet czasów postprawdy. Ostatni samotnik przyzwoitości.
„Graj Hamleta, gdziekolwiek zechcesz w Polsce. Wszędzie twe słowa: fałsz, kradzież, szelmostwo, będą szelmostwo, fałsz, krzywdę oznaczać! I wołać zemsty!”

Reżyser: Bartosz Szydłowski

Obsada: Hanna Bieluszko, Agnieszka Judycka, Tomasz Augustynowicz, Andrzej Grabowski, Maciej Jackowski, Mateusz Janicki, Marcin Kalisz, Tomasz MIędzik.

Autor: William Szekspir, Stanisław Wyspiański
Data premiery: 2019-11-09
Gatunek: dramat
Scenografia: Małgorzata Szydłowska
Muzyka: Dominik Strycharski
Światło: Marcin Chlanda
Choreografia: Dominika Knapik
Kostiumy: Małgorzata Szydłowska

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej