Going. | Projekt Przyszłość - Online

Projekt Przyszłość

19:00 | Środa, 4 marca 2020

Online

Spotkanie

Free

Free

Projekt przyszłość: cykl wykładów o projektowaniu, nie tylko dla projektantów.

wstęp wolny

Seria wykładów i dyskusji poświęconych przeszłości, teraźniejszości, a przede wszystkim przyszłości projektowania i roli projektantów w zmieniającym się świecie.
W historii ludzkości nie było dotąd tak szybkich, wielopoziomowych i chaotycznych zmian. Za sprawą przyśpieszającej rewolucji technologicznej dryfujemy w kierunku nowych, nieznanych terytoriów. Projektowanie w jakimś sensie daje nam szansę na "przećwiczenie" nadchodzącej przyszłości. Dizajn najprawdopodobniej nie zbawi świata, ale może mieć (i często ma) realny wpływ na zmianę naszych zachowań, stylu życia, sposobu myślenia i komunikowania się.

Specjaliści, teoretycy i praktycy podczas autorskich wykładów opowiedzą o projektowaniu w szerszej perspektywie – nie tylko dla projektantów.

Pomysł i prowadzenie: Filip Zagórski - projektant graficzny, partner i dyrektor kreatywny w Type2.pl, wykładowca w School of Form, organizator Warsaw Design LAB.

8.04, g.16:00

UWAGA: WYKŁAD ODBĘDZIE SIĘ ONLINE NA FACEBOOK LIVE NOWEGO TEATRU

dr Agata Szydłowska | Dizajn allocentryczny, czyli projektowanie dla ludzi i innych gatunków.


Przedrostek „allo” odnosi się do innego, czyli nie do mnie. Według słownikowej definicji allocentryczny oznacza to, co skupione jest na innych ludziach, przeciwieństwo egocentrycznego. Paola Antonelli, kuratorka z nowojorskiego Museum of Modern Art proponuje rozszerzenie tego pojęcia na inne gatunki. Dizajn allocentryczny byłby, według niej, alternatywą dla dizajnu antropocentrycznego. Amerykańska firma IDEO spopularyzowała pojęcie projektowania zorientowanego na człowieka (human-centred design) tak, jakby jakikolwiek dotychczasowy dizajn nie stawiał w centrum homo sapiens. Tymczasem zbliżająca się katastrofa klimatyczna, a także zwykła przyzwoitość i empatia skłaniają do przedefiniowania dotychczasowych zasad dobrego dizajnu i włączenia do grona zarówno użytkowników, jak i twórców, przedstawicieli innych gatunków. Wykład przybliży podejście allocentryczne do dizajnu na przykładzie współrealizowanych z innymi ludźmi i gatunkami projektów „Zoepolis” i „MYCOsystem”, a także realizacji projektowych z całego świata.


dr Agata Szydłowska - historyczka dizajnu, kuratorka, wykładowczyni (ASP w Warszawie)

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej