Going. | Małe kobietki - Kino Forum

Małe kobietki

16:00 | Wtorek, 18 lutego 2020

Kino Forum

Film

16 zł

16 zł

Małe kobietki
USA 2019, 134′
reż. Greta Gerwig
obsada: Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Eliza Scalen, Laura Dern, Timothée Chalamet, Chris Cooper i Meryl Streep

Akcja filmu rozgrywa się w Ameryce w latach 60. XIX wieku.
W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego na wojnie secesyjnej, opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, która wyraźnie wyprzedza swoją epokę, wpajając swoim czterem córkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu.

Pomimo ciągłych przeciwności losu siostrom nie brakuje entuzjazmu i pogody ducha, którymi zarażają wszystkich dookoła, w tym Laurie’go samotnego chłopaka z sąsiedniego domu czy jego tajemniczego, bogatego dziadka. W życiu sióstr nie brakuje też miłosnych uniesień, rozterek oraz prób spełniania własnych marzeń, w szczególności przez najstarszą z nich Jo, która próbuje wydać napisaną przez siebie powieść.

Mary Louise Alcott napisała książkę na podstawie własnych doświadczeń. Ten klasyczny utwór cieszy się nieprzemijającym powodzeniem wśród kolejnych pokoleń. W uniwersalny i ponadczasowy sposób przeniosła go na ekran Greta Gerwig, jedna z najbardziej wyrazistych postaci w Hollywood, zaledwie piąta kobieta w historii, która otrzymała nominację do Oscara za „Lady Bird”. Gerwig napisała również scenariusz i do głównych ról w filmie zaangażowała same gwiazdy!

Bez względu na miejsce na świecie oraz czas, powieść Louisy May Alcott wciąż czytana jest na całym świecie z równą fascynacją. Nic w tym dziwnego, to opowieść o miłości i ambicji, wewnętrznym życiu, w którym nie istnieją żadne granice. Najpierw czytamy „Małe kobietki”, kiedy jesteśmy dziećmi, kiedy nie boimy się niczego, a świat stoi przed nami otworem. A później sięgamy po tę powieść, kiedy jesteśmy już młodymi dorosłymi, kiedy właśnie jesteśmy w samym środku procesu „stawania się”, wchodzenia w dorosły świat, w życie. A później wracamy do tej lektury, kiedy mamy za sobą niepowodzenia, porażki, słodko-gorzką nostalgię towarzyszącą nam, kiedy wspominamy o tym, jacy byliśmy w młodości, o tym, czym jest młodość. Każdy znajduje w niej coś innego, coś swojego, ale zawsze towarzyszy nam pytanie o to, czym jest rodzina, miłość, wolność. Czym jest sztuka, czym są pieniądze. I wreszcie – czy można być w stu procentach sobą?

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej