Going. | Anioły w Ameryce - Nowy Teatr

Anioły w Ameryce

19:00 | Piątek, 28 lutego 2020

Nowy Teatr

Teatr

70/100 zł

70/100 zł

Spektakl opowiada o życiu grupy nowojorskich gejów, którzy żyją w czasach szalejącej pandemii AIDS i ultrakonserwatywnych rządów Ronalda Reagana w latach 80. ubiegłego wieku. Sprawy tożsamości seksualnej, wielkiej polityki i ideologii, problemów rasowych i społecznych oraz kwestia religii przeplatają się w tej wielowątkowej, epickiej opowieści, w której wymyśleni przez autora bohaterowie mieszają się z autentycznymi postaciami historycznymi.

Wspaniały tekst Tony'ego Kushnera to głęboka analiza duszy amerykańskiej, urastająca w spektaklu Warlikowskiego do uniwersalnej wizji miłości w czasach zarazy, miłości homoseksualnej, która ujawnia pokłady zła w każdym z nas.
Wydaje się, że Warszawa jest miastem złożonym z młodych ludzi odnoszących sukcesy, kupujących mieszkania i samochody. W większości są samotni, bo wtedy łatwiej o pracę i w pracy. Chcę postawić pytanie, co się stanie z tymi ludźmi, kiedy już wszystko osiągną, a nie będą przynależeli do żadnej wspólnoty w postaci właśnie rodziny. Co się stanie z ich samotnością, myśleniem i wiarą, w której zostali wychowani. Pierwsza część ?Aniołów w Ameryce" opowiada o tym, dokąd polskie społeczeństwo dotarło albo właśnie powoli dociera: ścieranie się polityków, wymachiwanie hasłami elekcyjnymi, naruszanie prywatności człowieka. Nietrudno przecież znaleźć we współczesnej Polsce analogię do Ameryki. Zarówno tu jak i tam fundamentalizm nie wynika z potrzeb ludzi. Jest po prostu bardzo opłacalnym hasłem elekcyjnym.

"(...) W tej sztuce jest wiele aniołów. Próbuję je zrozumieć. To postaci, których istotą jest kochanie. Spadły z nieba i teraz brudzi je ulica. Wierzę w takie anioły. Bardziej interesują mnie ich dusze niż amerykański kontekst, w którym funkcjonują. Przyglądam się ich życiu i oczywiście okazuje się, że mają takie same problemy jak ludzie na całym świecie."
Krzysztof Warlikowski (z rozmowy Joanny Kijowskiej, DZIENNIK)

Obsada: Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Dorota Kolak, Maja Komorowska, Rafał Maćkowiak, Zygmunt Malanowicz, Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek, Danuta Stenka, Maciej Stuhr, Tomasz Tyndyk.

Reżyseria: Krzysztof Warlikowski
Przekład: Jacek Poniedziałek
Scenografia: Małgorzata Szczęśniak
Muzyka: Paweł Mykietyn
Reżyseria światła: Felice Ross
Film: Paweł Łoziński
Songi: Adam Falkiewicz

Czas trwania:
5 godz. 30 min (w tym 1 przerwa)

__________________

TERMINY:

7-8 lipca 2016 19:00
9-10 lipca 2016 17:00
Spektakle z napisami w języku angielskim

__________________

BILETY:

normalny 100 zł
ulgowy 70 zł
wejściówka 40 zł
rezerwacje: 22 379 33 33, bow@nowyteatr.org
__________________

Spektakl gościnny TR Warszawa.

Koprodukcja TR Warszawa z Comédie de Valence Centre Dramatique National Drôme-Ard?che, Maison de la Culture d'Amiens ? Sc?ne Nationale i TNT ? Théatre National de Toulouse ? Midi-Pyrénées.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej