Going. | Films for Food | pokazy filmowe + spotkania - Kino Nowe Horyzonty

Films for Food | pokazy filmowe + spotkania

18:00 | Sobota, 25 kwietnia 2020

Kino Nowe Horyzonty

Film

20/22zł

20/22zł

Films for Food powracają do KNH!

FILMS for FOOD to pokazy najlepszych filmów (fabularnych i dokumentalnych) o jedzeniu oraz towarzyszące im spotkania z gośćmi i degustacje.

W ramach tegorocznej edycji przeglądu zabierzemy Was w wyprawę tureckim szlakiem; pojawimy się w owianej mgłą Szkocji oraz usłanej winnicami Gruzji. A każda z filmowej podróży kręcić się będzie wokół jedzenia.

Na pierwszy seans zapraszamy w sobotę, 29 lutego o 18:00. Tegoroczny przegląd zainauguruje „Dziennik braci Roca: Szkocja” – zapis ekscytującej podróży wokół szkockich tradycji kulinarnych. Po pokazie, inspirowani filmową historią braci Roca, przyjrzymy się korzeniom polskiej kultury kulinarnej, porozmawiamy o rodzimych produktach, ochronie tradycji i kuchni w obliczu globalizacji.

W dyskusji wezmą udział: Adrian Bęben, szef kuchni i współtwórca Oda bistro; Aleksander Struś, szef kuchni i współwłaściciel Nafta Neo Bistro we Wrocławiu oraz Ula Bartoszewicz, właścicielka sklepu W Starej Rzeźni.

Rozmowę poprowadzi redaktorka naczelna portalu Have a Bite Wrocław, Agnieszka Szydziak.

Program przeglądu:

29 lutego, sobota, godz. 18:00
„Dziennik braci Roca: Szkocja”
reż. Laura Otálora Pardo | Wielka Brytania 2019 | 75'

13 marca, piątek, godz. 18:00
„Wino we krwi”
reż. Emily Railsback | USA 2018 | 78'

25 kwietnia, sobota, godz. 18:00
„Bracia Roca na tureckim szlaku”
reż. Luis González | Hiszpania 2016 | 86'

O filmach:

„Dziennik braci Roca: Szkocja”

Jedno z najsłynniejszych rodzeństw w światowej gastronomii, bracia Joan, Josep i Jordi Roca to spadkobiercy tradycji rodzinnej, która doprowadziła ich do stworzenia jednej z najlepszych restauracji na świecie: El Celler de Can Roca. Kierując się ciekawością, spragnieni nowej wiedzy, wyruszają w ekscytującą podróż po Szkocji. Podczas podróży bracia odkrywają nieznane produkty rolników, hodowców i poznają najbardziej innowacyjnych lokalnych kucharzy. Dla wielu zaskakujący może być fakt, że Szkocja – oprócz słynnej whisky i tradycyjnej haggis – może pochwalić się wspaniała gastronomią oraz szeroką gamą produktów, które śmiało mogą konkurować z najlepszymi na świecie. Bracia Roca biorą na siebie spore wyzwanie: muszą powrócić do tradycji i rzucić na nią nowe światło, przedstawiając mieszkańcom Szkocji, jak i ludziom na całym świecie, ukryte skarby, które leżą na ich ziemi. Finałem projektu jest spektakularne menu ich autorstwa, podsumowujące wszystko, czego nauczyli się o Szkoci i będące hołdem dla tego krainy.

„Wino we krwi”

Gruzja nazywana jest ojczyzną wina, to tam znaleziono najstarsze dowody na jego powstanie (ok. 4 tys. lat p.n.e). Na czym polega szczególna metoda produkcji gruzińskiego wina i czym jest wino naturalne? W zakopanych w ziemi kwewri (gruz. qvevri) – glinianych, ręcznie wytwarzanych kadziach - dziko fermentuje wyjątkowej jakości produkt. Reżyserka filmu, Emily Railsback, oraz Jeremy Quinn, amerykański sommelier-pasjonat poszukując najlepszego wina trafiają właśnie do Gruzji. Odwiedzają różne winnice i degustują mętnych oraz bardzo aromatycznych win. Dynamiczny, nakręcony iPhonem 6 film, pokazuje jak po wielu latach dominacji Związku Radzieckiego i masowej produkcji wina, w Gruzji odradza się zapomniana kultura i produkcja win pradawnymi metodami, przez małe, rodzinne manufaktury. Tradycje przekazywane są młodym winiarzom przez starsze pokolenia – z szacunku do historii i natury. Poznajcie korzenie wina i fascynujący świat win naturalnych!

„Bracia Roca na tureckim szlaku”

Pięć tygodni w kolebce jednej z najstarszych kuchni świata: Turcji. Słynni restauratorzy, bracia Joan, Josep i Jordi Roca, udają się w podróż na Półwysep Anatolijski. Szef kuchni, sommelier i cukiernik zgłębiają tajniki sztuki kulinarnej i poznają kulturę Turcji – spotykają się z kucharzami, producentami jedzenia, rolnikami oraz zwykłymi ludźmi. Na co dzień bracia Roca są właścicielami katalońskiej restauracji Celler de Can Roca w Gironie, uznanej przez prestiżowy „Restaurant Magazine" za najlepszy lokal na świecie – według listy The World's 50 Best

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej