Going. | Jarosław Borek. Kody wewnętrzne. Wernisaż wystawy rzeźby - Centrum Praskie Koneser

Jarosław Borek. Kody wewnętrzne. Wernisaż wystawy rzeźby

7.03 – 4.04

Centrum Praskie Koneser

Sztuka

Free

Free

Leonarda Art Gallery zaprasza na wystawę rzeźby Jarosława Borka. Wernisaż odbędzie się 7 marca o godzinie 17.00. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 4 kwietnia codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00 (oprócz niedziel niehandlowych). Wstęp wolny.

Jarosław Borek to absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie jako pracownik naukowo-dydaktyczny prowadzi zajęcia z rzeźby w Zakładzie Propedeutyki Rzeźby, Instytutu Rzeźby ASP w Łodzi oraz prowadzi działalność w zakresie specjalistycznego projektowania pod nazwą ID.FOR.FUN. Zajmuje się nie tylko rzeźbą, ale też biżuterią, fotografią, rysunkiem i grafiką.

Na wystawie pokazane zostaną m.in. rzeźby:

1. "The Ring". Historia tej rzeźby zaczyna się w roku 2014, kiedy w pracowni powstaje bransoletka, która składa się z dwóch półkoli połączonych magnesami. W 2016 roku przekształcona zostaje w rzeźbę wielkości jednego metra - ten unikatowy egzemplarz stoi w apartamentowcu przy ulicy Złotej 44 w Warszawie. W 2018 roku projekt podzielonego koła zostaje wykorzystany podczas sympozjum rzeźby w Chinach i teraz w chińskim mieście Chengdu stoi "The Ring" o wysokości 8x8x0,8 metrów i wadze 9,2 tony. Tymczasem w pracowni artysty powstały także dwa mniejsze koła które zobaczymy na wystawie „Kody wewnętrzne”.

2. „Geometrony”. Geometryczne formy przyścienne tworzące dynamiczne kompozycje zamknięte. "Geometrony" mają skupiać energię otoczenia, w którym się znajdują. Mocą swojej dynamiki mają zwracać na siebie uwagę widza, tworząc z nim wspólną nić porozumienia uwalniającą od problemów codzienności. "Geometrony" to amulety wnętrz. Te abstrakcyjne "krzaki" hipnotyzują, inspirują, pochłaniają złą energię, a poprzez dobrą formę i kompozycję wyprowadzają nas z chaosu nagromadzonych myśli.

3. „Sploty”. Świeżo rozpoczęty cykl rzeźb. Składa się z form linearnych przeplatających się między sobą, swobodnie przemierzających przestrzenie wnętrz. Ich poszczególne tytuły to interpretacja subiektywnych skojarzeń artysty.

Ze względu na graficzny charakter rzeźb, graficzne wykształcenie artysty oraz imponujący rozmiar ścian galerii, na potrzeby ekspozycji przygotowane zostaną także murale przenoszące świat przestrzennej geometrii na inne dziedziny sztuki.

Jarosław Borek tak zapowiada swoją wystawę:

„Kody Wewnętrzne to wystawa dialogu form prowadzona w języku abstrakcji, uniwersalnym języku zakodowanych emocji, uczuć i skojarzeń. Nazywają odkrywam rąbka tajemnicy samego siebie, choć tak naprawdę pole interpretacji pragnę pozostawić Państwu."

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej