Going. | Drżenie świata #1 - "Spring Bloom in the Marginal Ice Zone" - Departament Obecności

Drżenie świata #1 - "Spring Bloom in the Marginal Ice Zone"

19:00 | Sobota, 29 lutego 2020

Departament Obecności

Koncert

Free

Free

DRŻENIE ŚWIATA #1
JANA WINDEREN "SPRING BLOOM IN THE MARGINAL ICE ZONE"

29.02.2020 godz. 19:00
Departament Obecności, ul. Pańska 3
Wstęp wolny

W ramach cyklu odsłuchów "Drżenie świata" w Departamencie Obecności będziemy wspólnie eksplorować potencjał dźwięku, jako narzędzia pozwalającego analizować, obserwować i odczuwać katastrofę klimatyczną. Czy uważne słuchanie może pomóc nam dostroić ciała, zmysły, emocje i umysły do przemian zachodzących na skalę planetarną? Czego uczy nas brzmienie topniejących lodowców, tonących wysp i wymierających zwierząt, nagrania życia na dnie oceanu i w głębi puszczy lub zazwyczaj niesłyszalne dźwięki elektryczności, prądów morskich, promieniowania, trzęsień ziemi i procesów geologicznych?

W czasie pierwszego odsłuchu przekonamy się, na ile dźwięk jest w stanie przybliżyć nam to, co dzieje się odległych geograficznie miejscach, w których skutki katastrofy klimatycznej są słyszalne gołym uchem. Album „Spring Bloom in the Marginal Ice Zone” Jany Winderen to kompozycja stworzona z nagrań wykonanych na Morzu Barentsa w okolicach Spitsbergenu, w tak zwanej strefie marginalnej lodowca (marginal ice zone) – miejscu, w którym wieczny lód spotyka się z morzem. Z powodu ocieplenia klimatu strefa, która w okresie wiosennym pełni funkcję jednego z największych magazynów dwutlenku węgla na planecie przechodzi radykalne przemiany, wpływające na życie wielu organizmów – kwitnącego w tej okolicy planktonu, który produkuje ogromne ilości tlenu, rozmnażających się tam dorszy czy migrujących humbaków i orek. Jednocześnie konsekwencje zmian klimatu splatają się z globalną geopolityką – strefa jest obecnie przedmiotem sporu rozwijającego się pomiędzy państwami, m.in. Rosją i Norwegią oraz wielkimi korporacjami, które łakomie spoglądają na uwalniane spod topniejącego lodu zasoby naturalne.

Jana Winderen ukończyła studia artystyczne na Goldsmiths, University of London, studiowała także matematykę, chemię i ekologię ryb na Uniwersytecie w Oslo. W swojej twórczość zajmuje się środowiskami dźwiękowymi i ekosystemami, które ze względów fizycznych i słuchowych są trudno dostępne dla człowieka. Tworzy m.in. wielokanałowe instalacje dźwiękowe oraz koncerty, które wykonywała w najważniejszych instytucjach i przestrzeniach publicznych w Ameryce, Europie i Azji.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej