Going. | Historia Johanny Langefeld | Pokaz specjalny - Kino Rialto

Historia Johanny Langefeld | Pokaz specjalny

18:00 | Sobota, 28 marca 2020

Kino Rialto

Film

od 12 do 18 zł

od 12 do 18 zł

Kino Muza zaprasza na specjalny pokaz dokumentu "PRZYPADEK JOHANNY LANGEFELD". Po sukcesach festiwalowych w roku 2019 (najlepszy zagraniczny film dokumentalny na festiwalach RIFFA 2019 w Kanadzie i Aegean Docs w Grecji ) film otrzymał nominację do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2020. Określany jako thriller dokumentalny opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych.
Po seansie - spotkanie!

-------------

[TERMINARZ PROJEKCJI]
Piątek| 28.02 | godz. 18:00 | Sala nr 1
-------------

[OPIS FILMU]
''PRZYPADEK JOHANNY LANGEFELD''
reż. Władysław Jurkow, Gerburg Rohde-Dahl | Niemcy, Polska, 2019 | 90 min.

Film określany jako thriller dokumentalny opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych, SS Oberaufseherin Johanny Langefeld, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie. Autorzy filmu dotarli do informacji, że esesmance w ucieczce pomogły jej byłe więźniarki, które przeżyły obóz w Ravensbrück. Johanna Langefeld w 1942 roku organizowała obóz kobiecy w Auschwitz i jako pierwsza nim kierowała. Esesmanka miała być sądzona w procesie załogi obozu Auschwitz w Krakowie. Historia była przez wiele lat trzymana w tajemnicy, bo jej ujawnienie groziło karą zarówno byłej esesmance jak i Polkom, które zorganizowały jej ucieczkę. Tajemnicze wydarzenia z tamtych lat są punktem wyjścia do filmowej opowieści, a śledztwo prowadzone przez autorów stanowi główny wątek narracyjny filmu. Aby wyjaśnić tajemnicę ucieczki Johanny Langefeld z polskiego więzienia, autorzy filmu wyruszają w podróż do przeszłości. Polsko -niemiecka wyprawa filmową dociera do materiałów i relacji świadków, które prowadzą do zaskakujących odkryć dotyczących bohaterów tej opowieści i historycznych okoliczności.

Historia Johanny Langefeld, to jedyny udokumentowany przypadek z II wojny światowej, gdy komendantka obozu koncentracyjnego została uratowana od kary śmierci przez swoje byłe więźniarki. To jeden z pierwszych filmów dokumentalnych poświęconych dramatycznym wydarzeniom z okresu II wojny światowej zrealizowany w polsko-niemieckiej reżyserii. ''PRZYPADEK JOHANNY LANGEFELD'' to opowieść o wojnie z rzadko prezentowanej perspektywy kobiet. Autorzy filmu dotarli do niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych i filmowych. Polsko-niemieckie filmowe śledztwo opiera się głównie na zeznaniach ostatnich świadków; byłych więźniarek kobiecych obozów koncentracyjnych w Ravensbruck i Auschwitz.

Po seansie spotkanie z:
reżyserem Władysławem Jurkowem - reżyser, dziennikarz, autor filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych, z zamiłowania historyk sztuki i podróżnik, kurator wystaw sztuki współczesnej ''Oswajanie Świata'', uczestnik wykopalisk archeologicznych w Egipcie i Sudanie.
producentem Janem Kaczmarskim - kierownik produkcji wielu filmów fabularnych i producent filmów dokumentalnych, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich od roku 1985 oraz Polskiej Akademii Filmowej, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Maciejewska


-------------

[ZWIASTUN]
https://www.youtube.com/watch?v=93FNonpdgKM

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej