Going. | Ameryka(nie): wideo-teatr / Studio online - Online

Ameryka(nie): wideo-teatr / Studio online

19:00 | Środa, 8 kwietnia 2020

Online

Teatr

Free

Free

Kafka nie popłynął do Ameryki.
Grzegorzewski nie robił spektakli w necie.

Zbigniew Bzymek (wieloletni członek nowojorskiej grupy The Wooster Group) i kompozytor Andrew Maillet - tworzą na podstawie scenariusza Jerzego Grzegorzewskiego nowy
video-teatr.

"Ameryka" - jest to pierwsza część “Trylogii Samotności” - rodzaj intuicyjnej projekcji na temat uczuć, obsesji i kompleksów tego (z punktu widzenia europejskiego - niedojrzałego) kraju.
Bzymek, który wyjechał z Polski do Ameryki jako 5-letnie dziecko, mierzy się z symbolem dziecka - którego Kafka używa, aby opisać swoją fantazyjną podróż do kraju nakazanej amnezji, niewinności i otwartości.

Kafka nigdy nie był w Ameryce i nie dokończył pisać swojej amerykańskiej powieści o 16-letnim chłopcu wyrzuconym z domu za to, że przespał się z 36-letnią służącą. W wersji Bzymka jest to fikcyjny symboliczny - nieco młodszy - dzieciak (obiekt naszej troski) wykreowany głosowo przez Dominikę Ostałowską.

Praca opiera się na autorskim scenariuszu Jerzego Grzegorzewskiego i stosuje zbiegi czasowe i przeplatane skojarzeniowo dialogi. Jest to rodzaj snu lub niebiańskiego spotkania postaci.

Ameryka(nie)
tekst Franz Kafka
adaptacja Jerzy Grzegorzewski
współpraca wideo Robert Mleczko

aktorzy: Dominika Ostałowska, Andrzej Szeremeta, Natalia Rybicka, Tomasz Nosinski, Stanisław Brudny

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej