Going. | Wirtualny DKF "Gag": Tron we krwi / reż. Akira Kurosawa - Online

Wirtualny DKF "Gag": Tron we krwi / reż. Akira Kurosawa

18:30 | Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Online

Film

Free

Free

Drodzy Widzowie, na razie nie możemy Was zaprosić do Białostockiego Ośrodka Kultury na wspólne seanse, ale wierzymy, że wkrótce to się zmieni i wszyscy - silni i zdrowi - wrócimy do normalności.

Mając na uwadze to, że nawet w trudnych czasach warto żyć kinem i o nim rozmawiać, zapraszamy Was do udziału w nowej (mamy nadzieję, że tymczasowej) wirtualnej odsłonie naszego DKF-u!

W poniedziałek, 6 kwietnia o godz. 18:30 zapraszamy na pokaz arcydzieła światowego kina - "Tronu we krwi" Akiry Kurosawy!

Dr Maciej Białous wygłosi krótką prelekcję na temat filmu oraz będzie moderował późniejszą dyskusję.

Jak to działa w praktyce?
Spotykamy się na prelekcji via platforma Zoom, później oglądamy film z darmowej bazy i widzimy się ponownie na dyskusji na Zoom.

--------------------------------------

Wirtualny Dyskusyjny Klub Filmowy "GAG": TRON WE KRWI

6 kwietnia 2020, godz. 18:30

Wstęp do filmu i moderacja dyskusji - dr Maciej Białous

Pamiętajcie: #zostańciewdomu i bądźcie w kinie!

Line up:
* 18:30 - prelekcja via ZOOM (link udostępnimy w poście 6 kwietnia o 18:00)
* 18:50 - start filmu via VOD.PL (https://vod.pl/filmy/tron-we-krwi-online-za-darmo/0tftw9h#info)
* 20:45 - początek dyskusjiTron we krwi / Kumonosu jô
reż. Akira Kurosawa
Japonia 1957, 109'

Przeniesienie "Makbeta" Williama Szekspira w realia szesnastowiecznej Japonii.
Po wielkim militarnym zwycięstwie dwaj dzielni generałowie, Taketori Washizu i Yoshiaki Miki, zostają zaproszeni przez swego władcę do jego zamku. Po drodze spotykają w lesie tajemniczą kobietę, która przepowiada im przyszłość: Washizu będzie panem posiadłości na ziemiach swego władcy, Miki dowódcą Pierwszej Fortecy, a syn Miki następcą Washizu.
Kiedy spotykają się ze swoim władcą, pierwsza część przepowiedni spełnia się. Jednak żona Washizu, Asaji, pragnie jeszcze więcej i namawia męża do zabicia przyjaciela oraz władcy. Washizu zostaje nowym panem na zamku, ale poczucie winy i strach o przyszłość nie dają mu spokoju.


"Po artystycznym i kasowym sukcesie "Siedmiu samurajów" (1954) - przełomowego obrazu w historii tradycyjnego japońskiego filmu kostiumowego jidai-geki - Akira Kurosawa sięgnął po jeden z najlepszych i zarazem najtrudniejszych do inscenizacji dramatów Szekspira. Średniowieczną Szkocję, gdzie rozgrywają się tragiczne losy króla Makbeta, zamienił w XVI-wieczną Hokkaido, a europejskich arystokratów - w bezwzględnych i walecznych samurajów

Pokazywany w głównym konkursie weneckiego festiwalu "Tron we krwi" do dziś zachwyca wizualnym pięknem (m.in. dzięki nawiązaniom do japońskich malowideł tuszem), grą świateł i cieni, dynamicznym montażem, a także surową narracją, za którą kryją się niemal szaleńcze namiętności, ambicje i lęki.

W głównej roli wystąpił ulubiony aktor Kurosawy, Toshiro Mifune, który zgodził się, by w końcowej scenie łucznicy strzelali do niego prawdziwymi strzałami!"
(źródło: alekinoplus.pl)

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej