Going. | MOCAK Online: Wirtualne zwiedzanie "Akcjonizm wiedeński" - Online

MOCAK Online: Wirtualne zwiedzanie "Akcjonizm wiedeński"

00:00 | Czwartek, 31 grudnia 2020

Online

Sztuka

Free

Free

W ramach MOCAK Online możecie wirtualnie zwiedzić archiwalne wystawy pokazywane w krakowskiej instytucji. Klikając na przycisk "Zwiedzaj" przejdziecie do ekranu zwiedzania [wymagany jest program Adobe Flash Player].Na wystawie Akcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa prezentowane były prace z kolekcji austriackiego Essl Museum. Tytuł wystawy zapożyczony został z wypowiedzi jednego z wiedeńskich akcjonistów – Otto Muehla: „W moich akcjach wyszedłem początkowo z założeń artystycznych, ale teraz widzę wszystko coraz mniej jako sztukę. To, co robię, jest raczej czymś w rodzaju przeciwnego bieguna społeczeństwa”.
Zaprezentowany wybór prac podkreślał zaangażowane postawy artystyczne. Pokazywał sztukę jako narzędzie społecznej negocjacji na tle przemian społeczno-politycznych zachodzących od lat sześćdziesiątych XX wieku. Jest to pierwszy w Polsce tak duży pokaz akcjonizmu wiedeńskiego.

Wystawie towrzyszyła pierwsza w Polsce obszerna publikacja poświęcona akcjonizmowi wiedeńskiemu. Katalog składa się z kilku części. Oprócz reprodukcji prac Güntera Brusa, Ottona Muehla, Hermanna Nitscha, Rudolfa Schwarzkoglera oraz dużego wyboru ich tekstów, przede wszystkim manifestów i relacji z przeprowadzonych akcji – publikacja zawiera eseje napisane przez specjalistów zajmujących się akcjonizmem.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej