Going. | MOCAK Online: Wirtualne zwiedzanie "Ekonomia w sztuce" - Online

MOCAK Online: Wirtualne zwiedzanie "Ekonomia w sztuce"

00:00 | Czwartek, 31 grudnia 2020

Online

Sztuka

Free

Free

W ramach MOCAK Online możecie wirtualnie zwiedzić archiwalne wystawy pokazywane w krakowskiej instytucji. Klikając na przycisk "Zwiedzaj" przejdziecie do ekranu zwiedzania [wymagany jest program Adobe Flash Player].Ekonomia w sztuce to trzecia z kolei wystawa zrealizowana przez MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie z serii łączącej sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi, takimi jak historia, sport, nauka, religia czy sztuka. Do tej pory odbyły się dwie wystawy – Historia w sztuce i Sport w sztuce. Celem cyklu jest prezentacja pojęć, na pozór jednoznacznych, poprzez różnorodność interpretacji artystycznych. Kolejnym – pokazanie, jak wiele twórczych inspiracji i możliwości symbolicznych kryje się w codzienności.

Zderzenie ekonomii ze sztuką w pierwszym momencie wydaje się trudne. Z jednej strony mamy dyscyplinę pragmatyczną, chłodną, opartą na kalkulacjach, z drugiej dziedzinę prywatną, uprawnioną do nieograniczonej fantazji. Jednak okazuje się, że ekonomia zawiera w sobie wiele aspektów, które zaczepiają, prowokują i inspirują artystów. Pierwszy zespół inspiratorów dotyczy problemu wartości: w jaki sposób wartość jest kreowana, co ją symbolizuje, jak można nią manipulować, na czym polega jej sztuczność lub umowność. Drugi odnosi się do etyczności działań i mechanizmów ekonomicznych: do jakiego stopnia sukces ekonomiczny usprawiedliwia kompromisy etyczne, czy bogatszy powinien czuć się winny. Trzeci z kolei operuje wizerunkami wartości: banknotami oraz papierami wartościowymi. Czwarty wiąże problemy ekonomiczne ze społecznymi. Piąty rozważa gry ekonomiczne w obrębie sztuki: co decyduje o wartości dzieła, na czym polegają gry rynkowe, dlaczego dzieło ma wartość, co to znaczy być właścicielem dzieła.

Ekonomia okazuje się dziedziną o szerokich możliwościach inspiracyjnych dla sztuki, dlatego postanowiliśmy zaprezentować tę relację poprzez międzynarodową wystawę kilkudziesięciu artystów, wykorzystując przy tym wzrost zainteresowania ekonomią spowodowany kryzysem światowym.

Wystawie towarzyszył polsko-angielski katalog.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej