Going. | KINO MSN #1 „Las” Althamera i „Był sobie las” Jacqueta - Online | MSN

KINO MSN #1 „Las” Althamera i „Był sobie las” Jacqueta

19:00 | Czwartek, 2 kwietnia 2020

Online | MSN

Film

Free

Free

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Festiwal Millennium Docs Against Gravity zapraszają na pierwszy filmowy czwartek online w ramach cyklu KINO MSN.

W cyklu filmów towarzyszących wystawie „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” prezentujemy prace korespondujące z tematami podejmowanymi przez artystów i artystki biorących udział w, czekającej na swoje otwarcie, ekspozycji. Częścią prezentowanego w sieci przeglądu są, między innymi, filmy znajdujące się w Filmotece Muzeum i wybrane tytuły z repertuaru Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Dnia 2 kwietnia 2020 roku, o godz. 19:00, na naszym kanale YouTube https://www.youtube.com/user/museumwarsaw zaprezentujemy dwa filmy:

- Paweł Althamer, „Las”, 1993, 10,42 min. -

Film „Las” to część pracy dyplomowej Pawła Althamera, zrealizowanej w pracowni Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wideo pokazuje artystę wychodzącego z budynku Akademii, który następnie miejskim autobusem udaje się do znajdującego się na przedmieściach lasu. Tam pozbywa się ubrań i znika między drzewami.

Integralną częścią pracy był pełnopostaciowy portet artysty wykonany z trawy, jelit zwierzęcych, konopi, wosku i włosów. Sam artysta nie pojawił się natomiast na egzaminie dyplomowym. Zamiast niego jego ówczesna żona, Monika, odczytała oświadczenie przybliżające sens pracy – pragnienie zarejestrowania fizycznej obecności przez utrwalenie swego wizerunku w woskowej kukle oraz skonfrontowania nieożywionej kukły z doświadczeniem własnej żywotności.

Jak tłumaczył Grzegorz Kowalski, dzieło nie było symbolicznym powrotem do pierwotnej kondycji ludzkiej. Jego istotą było ponowne złączenie się z naturą na poziomie jednostkowego ego wyzwolonego z cielesności oraz próba przeniesienia się na inne poziomy realności.

- Luc Jacquet, „Był sobie las” (Once Upon a Forest), Francja, 2013, 78 min. -

Jak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Po nagrodzonym Oscarem® słynnym „Marszu pingwinów” Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury. Tym razem do tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety.

Zapierający dech w piersiach film pokazuje, jak wygląda cud tamtejszej przyrody. Obserwujemy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się, jak wygląda ich ekosystem. Poznajemy nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami, a w dodatku jest w stanie ciągłego wzrostu i odnowy. Widzimy lasy tropikalne, które wyrastają niemal na naszych oczach, dowiadujemy się o ich prehistorii i warunkach rozwoju na przestrzeni wieków. Obserwujemy, jak pojawiały się i ewoluowały pierwsze rośliny, jak tworzyła się unikalna więź między nimi i zwierzętami. Poznajemy spektakularne historie o świecie tej nieokiełznanej przyrody, w którym każdy organizm – od najmniejszego do największego – odgrywa istotną rolę. Okazuje się, że drzewa zachowują się zaskakująco podobnie do ludzi i zwierząt. Mają nie tylko zdolność komunikowania się z innymi gatunkami, ale potrafią również same bronić się przed drapieżnikami. Pozwalają na przykład mrówkom tworzyć kolonie w pniach, wykorzystując je potem do walki z gąsienicami.

Filmy wyświetlane będą w języku polskim lub z polskimi napisami.

LINK DO TRANSMISJI: https://bit.ly/3bEfdA7

Więcej o cyklu filmowych czwartków online na stronie: https://bit.ly/33LO4bE

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej