Going. | Szaleństwo - odsłona pierwsza! - Zoom.us

Szaleństwo - odsłona pierwsza!

18:00 | Wtorek, 2 czerwca 2020

Zoom.us

Warsztat

290 zł

290 zł

Rodzimy się szaleni; potem nas umoralniają, a wtedy stajemy się głupi i nieszczęśliwi. W końcu umieramy.(pewien angielski psychoanalityk, za Eliade, w "Szaleństwo w religiach świata", J. Sieradzan)

Żyjemy w świecie, w którym chcąc być uznanym za normalnych, musimy robić szalone rzeczy, a gdy mimo to, stajemy się w końcu rzeczywiście normalni - uważają nas za szaleńców!

Czym jest szaleństwo? Czy istnieje widoczna granica między szaleństwem a normalnością? Szalona jednostka czy szalone społeczeństwo? Szaleństwo a religia. Szalony czy oświecony? Szalony jogin, szalony szaman, szalony pacjent.

Szaleństwo - boskie błogosławieństwo i dar czy piekielne przekleństwo?

Zapraszam Was na pierwszą odsłonę cyklu wykładowo-warsztatowego dotyczącego szaleństwa.

Jaką rolę kategoria szaleństwa pełni w naszej kulturze, w naszym życiu społecznym, religijnym? Czym szaleństwo jest dla nas osobiście?

W części wykładowej warsztatu będziemy próbować zdefiniować pojęcie "szaleństwa" rozpatrując je na tle różnych obszarów rzeczywistości: ogólnie pojęta kultura, religia, filozofia. Zastanowimy się jak szaleństwo widzi jungowska Psychologia Głębi i mindellowska Psychologia Procesu? Zadamy sobie pytanie: czym różni się szaleństwo jako sposób bycia niezbędny do odkrycia i wzbogacenia ludzko-boskiej egzysetncji od szaleństwa niszczącego i uwłaczającego ludzkiej egzystencji?

Posługując się metodami Psychologii Zorientowanej na Proces doświadczymy praktycznie tych części siebie, które z punktu widzenia codziennej rzeczywistości uchodzą za szalone, głupie, irracjonalne, nienormalne i amoralne.

Wspólnie "oszalejemy", aby jeszcze bardziej doświadczyć szalonych części siebie i rozpoznać "zbiorowe szaleństwo" w sobie.

W pierwszym cyklu zapraszam Was na 4 spotkania:

1. Szaleństwo - próba definicji:
- krótka historia pojęcia
- względność rozumienia "normalność – szaleństwo": filozofia (Nietzsche, Jaspers, Foucault), psychoanaliza (Freud, Jung), antypsychiatria i kierunki humanistyczne (Laing, Grof)

2. Szamanizm i szaleństwo

3. Szaleni bogowie Grecji: bóg orgii Dionizos i wyuzdane menady

4. Chrystus jako szaleniec swoich czasów.

Terminy kolejnych spotkań: 9, 16, 23 czerwca 2020 r, g. 18.00-21.00.

"Wyobrażenia, co jest szaleństwem, a co zdrowiem bądź normalnością, podlegają nieustannym przemianom. "Kiedyś słyszenie głosów było znakiem boskiego natchnienia. Dziś jest znakiem obłędu"" (Seligman w "Szaleństwo...").

W czasie warsztatu:

- zdobędziesz podstawową wiedzę teoretyczną na temat szaleństwa w kontekście ogólnie pojętej kultury, religii, filozofii
- dowiesz się jak szaleństwo widzi jungowska Psychologia Głębi i mindellowska Psychologia Procesu
- wspólnie wejdziemy w polemikę z zaprezentowanymi koncepcjami i zbadamy ich aktualność dla nas tu i teraz
- w części praktycznej, używając narzędzi Psychologii Procesu uświadomisz sobie, jaki masz stosunek do szleństwa i w bezpieczny sposób doświadczysz swoich "szalonych" części
- dowiesz się czy "szaleństwo" może być dla ciebie inspiracją w życiu i czy w ogóle "szaleńcy" są nam potrzebni

Prowadzący: Arkadiusz Tabero, doktor filozofii, psychoterapeuta. Posiada rekomendacje Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu do prowadzenia terapii i pracy z grupami pod superwizją. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu. Więcej na: www.tabero.pl 

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej