Going. | Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft - rezydencje artystyczne na platformie Instagram ms - Online | Muzeum Sztuki w Łodzi

Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft - rezydencje artystyczne na platformie Instagram ms

20.04 - TBA

Online | Muzeum Sztuki w Łodzi

Sztuka

Free

Free

Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft - rezydencje artystyczne na platformie Instagram ms
Wprawdzie instytucje udostępniają swoje konta artystom i artystkom, często jednak współpraca ta sprowadza się do prezentacji dotychczasowego dorobku. Tymczasem Muzeum Sztuki w Łodzi inicjuje traktowanie Instagrama jako cyfrowego laboratorium. Projekt „Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft “ będzie nową formą artystycznej rezydencji.


Instagram jest jedną z najważniejszych platform dedykowanych kulturze wizualnej, więc instytucje kultury oraz galerie najczęściej wykorzystują go do publikowania informacji o wydarzeniach i do przybliżania publiczności swoich zdigitalizowanych zbiorów. Artyści natomiast traktują Instagram jako portfolio online, ale też jako narzędzie do tworzenia sztuki. Jest to więc kolejne medium służące do prezentacji i realizacji praktyk twórczych.

Podczas trwającej obecnie pandemii można obserwować coraz więcej inicjatyw online - podejmowanych zarówno przez artystów i artystki, jak i przez instytucje kultury. Niemożność organizowania wystaw i zarysowujący się kryzys są „zachętą” do przenoszenia działalności do sieci i do minimalizowania środków produkcji.

Celem cyklu „Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft “ jest użycie w przestrzeni Instagrama kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi w zgodzie z ideą „prototypów”. Zaproszeni do współpracy twórcy i twórczynie będą testowali tę szczególną „bazę danych”, jaką są zasoby ms, używając dostępnych na platformie Instagram narzędzi, takich jak: posty, tagi, relacje na żywo, filtry poszerzonej rzeczywistości (AR), gify czy filmiki. Artyści i artystki będą traktować zdigitalizowane zbiory muzeum jako tytułowe „wersje robocze” swoich praktyk.

Justyna Wierzchowiecka, urodzona w 1991 roku, jest pierwszą z osób zaproszonych przez nas do współpracy. To artystka wizualna, zajmująca się fotografią oraz statusem obrazu w erze po internecie. Członkini kolektywu fotograficznego GUSH Collective. Mieszka i pracuje w Brukseli. Autorka projektu „Museum Studies”, w którym poddaje autorskiej weryfikacji zagadnienia dotyczące aktualnego statusu instytucji muzeum i muzealnego eksponatu. Jej fotografie badają wagę fizycznych, instytucjonalnych zbiorów w czasach, gdy dostępność i poziom zaawansowania audiowizualnych archiwów online i ich rosnąca popularność zdaje się sugerować, że potrzeba fizycznego kontaktu ze zbiorami może stopniowo zanikać. Czy tak jest naprawdę? Zapraszamy na Instagram Muzeum Sztuki w Łodzi. Działania artystki można będzie śledzić od drugiej połowy kwietnia.


Kolejni „instarezydenci” i „instarezydentki”:

1- 31 maja- rezydencja duetu filmowego Brokat Films
Brokat Films - to duet artystyczny malarki Sasy Lubińskiej i Joanny Pawłowskiej, który powstał w marcu 2016 na YouTube. Artystki, korzystając z estetyki „zrób to sam” i klisz obecnych w kulturze internetu, nagrywają filmy eksplorujące konwencje takie jak: program kulinarny, wideovlog makijażowy czy sesje coachingowe.

1-21 czerwca - rezydencja Pameli Bożek
Pamela Bożek - artystka zajmująca się praktykami postartystycznymi o charakterze partycypacyjnym. Interesują ją tematy migracji, niepełnosprawności, szeroko rozumianej biedy i wykluczenia. Jest inicjatorką mikro-marki introligatorskiej Notesy z Łukowa, która jako artystyczny projekt oparty na partycypacji wspiera ekonomicznie uchodźczynie przebywające w Ośrodku dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Łukowie.

22 czerwca-12 lipca - rezydencja Katarzyny Oczkowskiej / ArTVistki
Katarzyna Oczkowska / ArTVistka - krytyczka, kuratorka, historyczka sztuki. Równolegle do działalności teoretycznej Oczkowska, stworzyła swoje cyfrowe, artystyczne alter ego jako ArTVstka. Kapryśny charakter awatara-performerki jest wynikiem ankiet publikowanych na jej koncie Instagram. W ramach rezydencji Katarzyna Oczkowska połączy swoje dwie tożsamości: badając i performując zasoby Muzeum Sztuki w Łodzi.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej