Going. | Muzeum Miejskie Wrocław - Stary Ratusz Muzeum Miejskie Wrocławia

Muzeum Miejskie Wrocław

Już otwarte

Stary Ratusz Muzeum Miejskie Wrocławia

Inne

wg cennika

wg cennika

Pałac Królewski jest główną siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia. Można tu obejrzeć arcyciekawą wystawę „1000 lat Wrocławia”.

Wrocławski Pałac Królewski bywa nazywany Pałacem Spaetgena, od nazwiska jednego z pierwszych właścicieli. W roku 1717 baron Heinrich G. Spaetgen zakupił skromną barokową rezydencję w pobliżu Rynku. Po jego śmierci w 1750 r. od spadkobierców barona pałac odkupił pruski władca Fryderyk II. Pałac zyskał status rezydencji królewskiej, a Wrocławia miasta rezydencjalnego, obok Berlina i Królewca.

Koleni pruscy królowie rozbudowali siedzibę, zmieniali jej wystrój i charakter. W połowie XIX wieku kompleks pałacowy sięgał dzisiejszego placu Wolności z jednej strony i dzisiejszej ul. Kazimierza Wielkiego od północy.

Po upadku cesarstwa gmach przejęły władze miasta, w latach 20. otwarto w nim Muzeum Zamkowe. W czasie II wojny został poważnie zniszczony, odbudowano go tylko w części.

Od 2009 roku Pałac Królewski jest główną siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia. Na uroczyste otwarcie przygotowano wystawę "1000 lat Wrocławia". To ciekawa, bardzo bogata ekspozycja prezentującą rozwój stolicy Dolnego Śląska przez wieki.

W Pałacu Królewskim prezentowane są często wystawy malarstwa, grafiki, wystawy tematyczne, to także miejsce spotkań autorskich i innego rodzaju wydarzeń artystycznych.

Tuż obok Pałacu Królewskiego, w budynku, który dawniej był jego częścią, działa Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej