Going. | Małgorzata Lebda – „Echa przestrzeni” - Stara Biblioteka

Małgorzata Lebda – „Echa przestrzeni”

09:00 | Środa, 1 lipca 2020

Stara Biblioteka

Sztuka

Free

Free

Małgorzata Lebda – „Echa przestrzeni”
Wystawa online
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Galeria Intymna
Termin: 3.06 – 31.07.2020 r.
Kurator: Ewa Kokot

Wystawa „Echa przestrzeni” zaprezentuje fotograficzną i poetycką twórczość Małgorzaty Lebdy.

Autorka pisze: W wierszach – mam wrażenie – mój głos ciąży ku opisowi, ku zatrzymaniu „klatki pamięci”. I to dużo mówi o tym, za czym tęsknię, za jakąś niewinnością tamtego czasu, za tym, że tyle spraw, uczuć, doznań było olśnieniem. Za momentami, kiedy strach przeplatał się z euforią, kiedy wielki świat był za wzgórzami. Za czasem wyznaczanym przez wschód i zachód słońca. Za naturą, tym, co pierwotne, za tym, co bliskie ziemi, za tym najmocniej tęsknię. I za ludźmi, których już nie ma, ta tęsknota nie opuszcza mnie ani na chwilę.

Twórczość Małgorzaty Lebdy przywołuje skojarzenia do jednej z finałowych scen filmu „Melancholia” Larsa von Triera. Dwie kobiety i dziecko budują szałas - symbol schronienia na koniec świata. Idąc dalej tym tropem, twórczość artystki splata się także z myślą i zapytaniem Henry'ego Davida Thoreau z kultowej powieści „Walden, czyli życie w lesie”: [..] Czyż sam nie jestem w pewnej części ulepiony z roślin i liści? […]. Małgorzata Lebda zdaje się udzielać odpowiedzi na pytanie Thoreau. Lepi sobie tylko właściwy świat - przestrzeń bezpieczną, schronienie właśnie - w której fotografia natury i wiersz współistnieją na równych prawach.

Ewa Kokot
Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie natury i wiersze. Motyw przyrody w twórczości Małgorzaty Lebdy nie stanowi jedynie tła dla snucia poetyckiej opowieści. Natura okazuje się pełnoprawnym bohaterem zobrazowanego świata. Istotną rolę odgrywa animizacja, przełamująca dualizm pasywnej przyrody i działającego człowieka, zaznaczająca wspólne przenikanie się ludzkiej i pozaludzkiej aktywności.

Wystawa będzie udokumentowana w formie fotokastu, materiał będzie poszerzony o wypowiedź artystki i wywiad przeprowadzony z nią przez Bartłomieja Majzla.

Małgorzata Lebda (ur. w 1985 r.) - dorastała w beskidzkiej wsi (Żeleźnikowej Wielkiej). Autorka pięciu książek poetyckich. Za ostatni tom Sny uckermärkerów (WBPiCAK Poznań 2018), nagrodzona Nagrodą Literacką Gdynia. Właśnie ukazała się jej książka Sprawy Ziemi (WBPiCAK), na którą składają się trzy ostatnie tomy. Doktor nauk humanistycznych (specjalność – teoria literatury i sztuk audiowizualnych). Nauczycielka akademicka. Ultramaratonka. Fotografuje. Mieszka w Krakowie.


Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Pola widzenia książki – kontekst” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

https://polawidzeniaksiazki-kontekst.tumblr.com/
https://www.facebook.com/DomOswiatowyBibliotekiSlaskiej/

GALERIA INTYMNA
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej
ul. Francuska 12, 40-015 Katowice

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej