Going. | Obecność / Brak / Ślady | Premiery z rezydencji artystycznych - Online | POLIN

Obecność / Brak / Ślady | Premiery z rezydencji artystycznych

20:30 | Jutro

Online | POLIN

Inne

cegiełka

cegiełka

W każdy piątek o 20:30 zapraszamy na premiery rejestracji prac zrealizowanych podczas rezydencji artystycznych w latach 2014-2017 w Muzeum POLIN. Materiały wideo będą dostępne online przez 25 godzin.

Artystki i artyści pochodzący między innymi z Polski, Izraela, Czech, Holandii, Austrii, Niemiec, Ameryki Północnej i Południowej, prezentują różnorodne podejście do problematyki dziedzictwa żydowskiego i wielokulturowości, tworząc wielogłosowy komentarz do historii i współczesności.

Podczas swoich pobytów rezydenci realizowali projekty odnoszące się do historii i z nią dyskutujące, a także angażujące na różnych poziomach mieszkańców Warszawy. Efektem ich prac są m.in projekty filmowe, które będziemy mieli przyjemność prezentować online.

„Obecność, brak, ślady” – to kategorie, które zostały przyjęte za punkt wyjścia do realizowanych przez artystów projektów.

W pierwszej edycji programu (2014-2016), rezydenci podejmowali temat materialnego i niematerialnego dziedzictwa, odwołując się zarówno do kanonu kultury żydowskiej, jak i klisz czy stereotypów, które wokół niej narosły. Pochylając się nad mikrohistorią, uruchamiali uniwersalne pytania, wykraczające daleko poza lokalny kontekst.

W kolejnej edycji programu rezydencji (2016-2017) postanowiliśmy pogłębić tematykę doświadczenia żydowskiego po 1989 roku. Wspólna pozostała natomiast strategia – nadal interesowała nas m.in. krytyczna analiza współczesnej debaty publicznej, pamięci społecznej, żydowskiego dziedzictwa kulturowego, wiedzy i wyobraźni potocznej, a także ponadnarodowe praktyki pamiętania i zapominania czy alternatywne polityki historyczne.

#PolinMuseumOnline #zostańwdomu #zpolinmuseum

===
Program rezydencji artystycznych realizowano w latach 2014-2017 (w dwóch edycjach). Działanie "Muzeum otwarte – edukacja w działaniu" realizowane jest w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe", komponent "Oblicza różnorodności".

===
Muzeum POLIN powstało w znacznej mierze dzięki Darczyńcom – ludziom dobrej woli. To im zawdzięczamy istnienie wystawy stałej. Dzisiaj każdy może włączyć się w dzieło wsparcia Muzeum POLIN. Będziemy wdzięczni za każdą darowiznę na cele statutowe muzeum.

Wystarczy zrobić przelew, na dowolną kwotę, na numer konta:
43 1240 1040 1111 0010 9774 5425

W tytule przelewu: "darowizna na cele statutowe Muzeum POLIN"

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej