Going. | Gdańskie Miniatury latem / cykl czterech spacerów - Miasto Gdańsk

Gdańskie Miniatury latem / cykl czterech spacerów

13:00 | Jutro

Miasto Gdańsk

Inne

Free

Free

UWAGA! Zapisy na spacery startują od 26.06!

Serdecznie zapraszamy na Gdańskie Miniatury podczas wakacji!
W wybrane soboty o godzinie 13.00. Na każdy spacer obowiązują zapisy na www.ikm.gda.pl/zapisy. Miejsce startu zostanie podane po zapisaniu się.

4.07 / Powojenne wnętrza gdańskich budynków

Decyzja o odbudowie zabytkowego centrum Gdańska wiązała się z podjęciem ogromnego wysiłku. Świetne niegdyś miasto w wyniku działań wojennych zamieniło się w gruzowisko. Utracono bezcenne zabytki architektury; uszkodzeniu, zniszczeniu, rozproszeniu lub zaginięciu uległy też inne zabytki kultury materialnej – elementy wyposażenia gdańskich domów. Budowniczy przystąpili jednak do żmudnej pracy nad projektowaniem lub rekonstrukcją tego, co współcześnie nazywamy gdańskim wnętrzem.

18.07 / Wrzeszcz. Nowa zabudowa w historycznej dzielnicy

Niezwykła i bogata historia gdańskiego Wrzeszcza sięga XIII wieku. Jednak to powojenne losy tej dużej dzielnicy zasługują na szczególną uwagę, ponieważ w tym trudnym okresie odegrała ona niebagatelną rolę. Rozwój Wrzeszcza po wojnie i nowy charakter, jakiego nabrał wraz z nową zabudową, symbolizowały nowy etap w życiu całego miasta.

8.08 / Oliwa. Dla miłośników historii i wielbicieli nowoczesności

Oliwa szczyci się długą, bogatą i odrębną historią. W trakcie II Wojny Światowej, podobnie jak Wrzeszcz, nie ucierpiała w tak dużym stopniu, jak centrum Gdańska. Część nowych osadników wybrała Oliwę jako miejsce do życia właśnie dlatego, że można tu było znaleźć dach nad głową. Jakkolwiek zachowała się duża część oryginalnej zabudowy Oliwy, to jednak również ta dzielnica po wojnie zmieniła się i została włączona do nowego i nowoczesnego Gdańska.

22.08 / „Nowe oblicze Gdańska”

Powojenny Gdańsk był niemal doszczętnie zrujnowany, jego odbudowa stanowiła wielkie wyzwanie, także pod względem finansowym. Należało opracować nowy plan miasta, gdyż odtworzenie historycznej, ciasnej zabudowy było nie do przyjęcia, tym bardziej że do Gdańska napływały tysiące nowych mieszkańców. Odbudowa nie polegała więc na typowej rekonstrukcji architektonicznej. Nadrzędnym celem stało się nadanie miastu nowego charakteru.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej