Going. | Kino na 100czni: Kraina Miodu - 100cznia

Kino na 100czni: Kraina Miodu

21:30 | Wtorek, 4 sierpnia 2020

100cznia

Film

Free

Free

Zapraszamy na poruszający, obsypany nagrodami dokument „Kraina miodu” [reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska, Macedonia, 2018, 85 min].

50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem…

„Kraina miodu” zdobyła liczne nagrody na całym świecie, w tym aż trzy na festiwalu w Sundance (m.in. główną Nagrodę Jury) oraz cztery na 16. Millennium Docs Against Gravity, m.in. Nagrodę Banku Millennium. Film otrzymał dwie nominacje do Oscara® za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy.

Cykl pokazów stanowi zaproszenie na tegoroczny, 17. Millennium Docs Against Gravity | Gdynia, który odbędzie się w dniach 9 - 18 września 2020 w Gdyńskim Centrum Filmowym. Hasło tegorocznego festiwalu „Z czułości do świata” jest inspirowane mową noblowską Olgi Tokarczuk! W programie widzowie znajdą najnowsze filmy dokumentalne z całego świata, odnoszące się do najbardziej aktualnych współczesnych problemów. Selekcjonerzy festiwalu co roku dbają o różnorodność tematów, od polityki, przez społeczeństwo, psychologię, naukę, sport, sztukę i architekturę aż po modę.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej