Going. | Ostatnie metro - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zapraszamy na ostatni w tym roku cykl filmowy.

Ukrywanie. Ratujący od Zagłady

Ci, którzy z narażeniem życia decydowali się udzielić schronienia skazanym na Zagładę, nie zdawali sobie często sprawy z trudności, jakim przyjdzie stawić im czoła. Ci, którzy prosili o schronienie, również nie przypuszczali, jak trudno będzie im żyć w ukryciu. W grudniowym cyklu filmowym przyjrzymy się skomplikowanym relacjom ratujących i ratowanych w kinematografii i historii Czech, Francji i Polski. Pretekstem do pojęcia tego tematu jest rocznica oficjalnego powołania Rady Pomocy Żydom ?Żegota?, które miało miejsce 4 grudnia 1942 roku.

?Ostatnie metro?, François Truffaut, Francja, 1980, fab.

Maria Steiner (Catherine Deneuve) wraz z mężem Lucasem ? Niemcem żydowskiego pochodzenia - prowadzi teatr na Montmartrze. Kiedy w czasie niemieckiej okupacji sytuacja Żydów staje się niepewna, Lucas pozoruje wyjazd do Ameryki Południowej. W rzeczywistości ukrywa się w piwnicy teatru i przygotowuje nową sztukę. Zatrudniony do niej młody aktor (Gérard Depardieu) zakochuje się w Marii.

Film jednego z najważniejszych francuskich reżyserów, prekursora nowej fali, był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Zdobył też kilkanaście nagród francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej