Going. | Republika - Nowe sytuacje - Klub Stodoła

Republika - Nowe sytuacje

19:00 | Niedziela, 14 grudnia 2014

Klub Stodoła

Koncert

70 zł

70 zł

W 2013 roku minęło 30 lat od ukazania się legendarnej płyty zespołu Republika ?Nowe Sytuacje?. Debiutancki album z 1983 roku odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej. Umieszczone na nim utwory Arktyka, Śmierć w bikini, Halucynacje czy Znak równości momentalnie stały się pokoleniowymi hymnami, nie tracąc do dnia dzisiejszego ani trochę na świeżości.

Dzięki przemyślanemu, jednorodnemu wizerunkowi (słynne czarno-białe pasy), nowoczesnej, oryginalnej muzyce oraz orwellowskim tekstom Grzegorza Ciechowskiego, zespół zaistniał na wiele lat w świadomości odbiorców. Stworzona wówczas konwencja, łącząca ascetyczną formę wyrazu z przejmującymi tekstami, do dziś elektryzuje słuchaczy.

Byli muzycy zespołu Republika postanowili przypomnieć tę płytę publiczności na Koncercie Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w toruńskim klubie Od Nowa w grudniu 2013 roku. Poza Sławomirem Ciesielskim, Zbigniewem Krzywańskim i Leszkiem Biolikiem wystąpili: Bartłomiej Gasiul (fortepian) oraz wokaliści Piotr Rogucki, Tymon Tymański i Jacek ?Budyń? Szymkiewicz, który zagrał również partie na flecie.

Zbigniew Krzywański o projekcie Nowe Sytuacje: ?W związku z entuzjastycznym przyjęciem koncertu postanowiliśmy przypomnieć tę płytę szerszej publiczności (wzorując się na działaniach Petera Hooka and the Light, odtwarzającego po kolei płyty Joy Division). Nie jest to reaktywacja zespołu Republika a jedynie jedno-sezonowe spotkanie po to, aby zaprezentować i przypomnieć tę płytę szczególnie młodej publiczności, która Republikę pamięta jedynie z piosenek takich jak Mamona czy Odchodząc, a nie z koncertów.?

Koncertowe wykonanie albumu Nowe Sytuacje obejmuje odtworzenie wszystkich piosenek z płyty ?od deski do deski? w oryginalnych aranżacjach i w taki sposób, w jaki Republika grała w latach 80-tych.

Do współpracy zaproszeni zostali dwaj wokaliści ? Tymon Tymański i Jacek ?Budyń? Szymkiewicz, dodatkowo wspierani wokalnie przez Leszka Biolika.

Support: Drekoty

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej