Going. | Ziarno Emocji - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Solowy spektakl w wykonaniu Atsushiego Takenouchi, jednego z nielicznych światowej klasy japońskich tancerzy butoh. Muzykę na żywo tworzyć będzie Hiroko Komiya.

?Emocje poruszają ciałem z głębi. Jak ziarno w ziemi, zalążek uczuć tkwi w nas na długo przed tym nim dojrzeją i znajdą wyraz w nowej formie. Rozwijają się nieskończenie w całkowitej ciemności czerpiąc ze źródła ludzkiej pamięci. Ciało, którego znaczenie społeczeństwo dziś lekceważy, może uzyskać prawdziwą harmonię jedynie wtedy gdy uczucia są szczere i spontaniczne. Gdy tak nie jest, wybuchają prowadząc nas ku chaosowi? - Atsushi Takenouchi

Umiejętność przełożenia pełnego spektrum ludzkich emocji ? smutku, strachu, radości ? na minimalistyczny a jednocześnie niezwykle silny w odbiorze język tańca butoh dana jest tylko tym mistrzom, którzy po latach osobistych i głębokich poszukiwań dotarli do uniwersalnego źródła bytu. Atsushi Takenouchi jest jednym z nich. W trakcie spektaklu, szczupłe ciało artysty staje się narzędziem przekazu: emanuje energią udzielającą się widowni, a światło i niezwykła, przypominająca dźwięki zasłyszane w naturze muzyka, dopełniają wrażenie pełnego uczestnictwa w żywym obrazie.

BUTOH jest rodzajem praktyki artystycznej łączącej tradycje teatru japońskiego i zachodnioeuropejski taniec ekspresjonistyczny. Uznawane jest za odmianę tańca jednak przekracza granice gatunku będąc nie tylko teatrem ruchu, współczesnym gatunkiem performatywnym czy określonym typem treningu, ale specyficzną całościową postawą, łączącą specyficzny sposób pracy, estetykę, dramaturgię, filozofię. Butoh narodziło się w Japonii w końcu lat pięćdziesiątych a jego twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010).

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej