Going. | Warszawa, Warsze - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy poświęconej żydowskiej Warszawie i jej mieszkańcom. Wspólnie zanurzymy się w świat Nalewek i Muranowa ? rozbrzmiewający językiem jidysz i tętniący życiem kramów, sklepów i warsztatów rzemieślniczych. Odwiedzimy eleganckie okolice ulicy Senatorskiej, centrum życia kulturalnego Polaków o żydowskich korzeniach oraz inteligenckie Tłomackie, gdzie kultywowano kulturę i tradycje żydowskie w zeuropeizowanym wydaniu. Ostrożnie zagłębimy się w szemrane okolice Gnojnej i placu Żelaznej Bramy.
Odwiedzimy też żydowski mikrokosmos warszawskiej Pragi, o którym do dziś przypominają nam nazwy: Szmulowizna, Targowa, Wołowa? Nie zapomnimy oczywiście o żydowskiej Wiśle, która z jednej strony była szlakiem handlowym dla żydowskich kupców pośredniczących w handlu zbożem i produktami leśnymi, a z drugiej ? miejscem kąpieli warszawskich Żydów.
Na wystawie ?Warszawa, Warsze? zasmakujecie stolicy, której dziś już nie ma: siądziecie w klubokawiarni, by poczytać przedwojenne żydowskie gazety i zanucić szlagiery warszawskiej ulicy, jak choćby ?Bal na Gnojnej?. Tu także obejrzycie filmy, zdjęcia i dzieła sztuki oraz przedmioty kultu wytworzone w znanych warszawskich pracowniach złotniczych. Reklamy i szyldy, nieraz dwujęzyczne (po polsku i w jidysz) przypomną o tym, jak głęboko Żydzi byli wrośnięci w tkankę miasta.
Na wystawie pokażemy, jak Żydzi kształtowali Warszawę, ale też, jak Warszawa wpływała na Żydów. Wspólnie odkryjemy wielokulturowe oblicze miasta od początku jego dziejów do wybuchu II wojny światowej.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej