Going. | 19 Wiosen - Hydrozagadka

19 wiosen jest jednym z ciekawszych zespołów instrumentalno-wokalnych w Polsce istniejącym od 1993 roku. Rozpoznawani są za sprawą charakterystycznego gitarowo-syntezatorowego brzmienia tworzonego przez arcykapelmistrza Grzegorza ?Fagota? Fajngolda oraz zastanawiających swym pesymizmo-optymizmem tekstów Marcina Pryta (zbiór tekstów jego poezji oraz tekstów dla 19 Wiosen ukazał się w formie książkowej - "Szpital Heleny Wolf" w wydawnictwie Lampa, Warszawa 2005) .

Ostatnia dotychczas płyta ?Pożegnanie ze światem? została wydana przez Galerię Raster wiosną 2010 roku. Pózniej ukazała się jeszcze wirtualna epka "9 D". Na uwagę zasługuje współpraca zespołu z Wilhelmem Sasnalem: koncerty w związku z otwarciem wystaw artysty w Polsce i we Włoszech, a także wspólna praca przy filmach (min. "Drugi kościół" i "Olimpiada 2036" z muz. i sł. 19 Wiosen). W roku 2010 w wydawnictwie "Oficyna Biedota" ukazało się dwupłytowe archiwum koncertowe zatytułowane "Suweniry", zawierające nagrania z lat 1995- 2008 oraz 6 bonusowych video. Zespół w swojej dyskografii łącznie z kompilacjami wydał 12 tytułów na różnych nośnikach (CD, MC, vinyl, digital).

Płyta ?Cinema natura? ukaże się 4 grudnia 2014 roku nakładem Anteny Krzyku. To nowa studyjna propozycja zespołu. W 14 piosenkach pojawiają się dawno oczekiwane przez sympatyków dziewiętnastowiosennego grania , miejskie historie ale tym razem dziejące się w niedalekiej przyszłości, w zapoznanej aglomeracji Neo-Lodz. Płytę wspólnie produkowali trzej producenci Bartosz Adamiak, Paweł Cieślak i Kamil Łazikowski. Zespołowi chodziło o różnorodność brzmień i suwerenność opowiadanych historii. ?To ma być ścieżka dźwiękowa do krótkich filmów z zimy roku 2061, słuchana na starej empetrójce z lat dziesiątych XXI wieku. Nie stać nas było na nakręcenie do tego czternastu klipów ale może nasza wierna publiczność podejmie ten wysiłek wyobraźniowy we własnych głowach? -mówi wokalista 19 Wiosen. Dzisiaj, pod koniec 2014 roku, zespół to sekstet, oprócz Fajngolda i Pryta współtworzą go : basista Bartosz Adamiak, perkusista Łukasz Klaus, gitarzyści Piotr Andrzejewski i Aleksander Gemel. Mają nawet swoją stronę na fb.com/19wiosen i bez mała tysiąc lubiących ją i ich.

Support: Tania O

Tania O składa się z wokalisty, który jest bardzo wysoki oraz perkusistki o wyjątkowej urodzie. Jest jeszcze dwóch typów, z których jeden ma rozwalone okulary związane sznurkiem, a drugiemu podeszwy się odklejają i klapią przy każdym kroku. Ten niechlujny wygląd to zarazem skutek i przyczyna braku pracy. Ale dość o wyglądzie. Przejdźmy do muzyki. Jak ostatnio napisał o nich ?Tom tom magazine?, zespół brzmi jak nadawany z radiowęzła w małomiasteczkowym liceum. Członkowie grupy stanowczo nie zgadzają się z tą opinią.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej