Going. | Sen o Warszawie - Kino Muranów

?Sen o Warszawie? w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, to pierwszy duży film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni ? w sumie ponad 50 osób ? a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.

Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku w plebiscycie tygodnika ?Polityka? na wykonawcę wszech czasów. Był człowiekiem-instytucją, jednym z nielicznych, którzy tworzyli nieprzerwanie dla czterech generacji Polaków. Jego twórczość nie tylko tworzy kanon polskiej piosenki i stanowi nieustającą inspirację dla młodszych artystów, a muzykę rozrywkową podniosła do rangi prawdziwej sztuki, ale i wrosła w polską kulturę popularną (film Magowskiego otwiera scena, gdy znad stadionu klubu Legia Warszawa niesie się chóralny śpiew kibiców: ?Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni??). Fani muzyka przypomną sobie jego najważniejsze przeboje, a starsi widzowie ? własną młodość.

Dla wielbicieli Niemena to rodzaj testamentu-podsumowania. Dla tych widzów, którzy nie mieli jeszcze okazji, by zanurzyć się w tym świecie, to rzetelnie opracowany przewodnik. Rzeczowy i solidny dokument, portret, na który Czesław Niemen zasługiwał już dawno temu.
Dagmara Romanowska, Onet.pl

?Sen o Warszawie? to pozycja obowiązkowa dla fanów Niemena, ale nie tylko, bo Magowskiemu udało się uniknąć sentymentalnego tonu i film układa się w przykuwającą opowieść o genialnym muzyku, który zrobił oszałamiającą karierę i zapewnił sobie trwałe miejsce w historii, choć życie go nie rozpieszczało.
Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

?Sen o Warszawie? jest filmem, który dawno się Niemenowi należał. Filmem na miarę zachodnich produkcji o ikonach rocka.
Łukasz Baduła, kulturaonline.pl

Reżyser: Krzysztof Magowski
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2014
Data premiery: 21.11.2014
Gatunek: biograficzny
Czas trwania: 104 min

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej