Going. | Spinifex [NL] - Pardon, To Tu

Po ich pierwszym koncercie w Pardon, To Tu w zeszłym roku Krzysztof Wójcik pisał tak dla portalu Jazzarium: ?Bez wątpienia czarny koń sezonu jesiennego. Rozczarowała mnie natomiast niska frekwencja ? klub był prawie pusty. Czyżby stałe audytorium Pardon To Tu przychodziło jedynie na nazwiska? Ciekawość nowej muzyki ? dwója. Jest czego żałować. Koncert był po prostu cholernie dobry.

Jest to zespół wywodzący się z kraju tulipanów, chodaków i legalnej marihuany (notabene sama nazwa jest odwołaniem do rośliny z gatunku trawiastych). Zespół mieszając jazzowe instrumentarium z klasycznym rockowym power trio z założenia tworzy (...) muzykę za nic mającą granice stylistyczne, dla której chyba najbardziej adekwatnym określeniem byłaby kontrolowana erupcja energii?

Gijs Levelt ? trumpet
Tobias Klein ? alto saxophone 
Jasper Stadhouders ? guitar 
Goncalo Almeida ? bass 
Philipp Moser ? drums 

Jednym z założycieli Spinifex jest Tobias Klein, saksofonista altowy, klarnecista basowy i kompozytor. Kładzie on nacisk głównie na muzykę improwizowaną i współczesny jazz, wzbogacony o jego studia nad żywą elektroniką i technikami pochodzącymi z Afryki, Europy Wschodniej i muzyki azjatyckiej. Obok niego jest bardzo kreatywny perkusista jazzowy, Philipp Moser. To również najlepszy perkusista metalowy w Holandii. Intensywnie koncertował z awangardowym zespołem metalowym Cilice (Włosiennice).

Jasper Stadhouders jest aktywnym członkiem międzynarodowego kręgu muzyki improwizowanej. Jest współzałożycielem zespołu Cactus Truck i Stadhouders / Govaert / De Trio Joode, działa również jako sideman w różnych projektach improwizowanych m.in. Made To Break Kena Vandermarka. Portugalski bass wirtuoz, kompozytor i artysta wizualny Gonçalo Almeida pracował w różnych projektach, które wahają się od nowoczesnego jazzu, Freejazz do jazzcore. Tylko niektóre z jego zespołów to: Lama, Albatre i Heinz Karlhausen & Diatonics. Towarzyszy im pierwszorzędny trębacz Gijs Levelt.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej