Going. | Krzysztof Dys Trio - Pardon, To Tu

Krzysztof Dys Trio tworzą znakomici muzycy którzy współpracują ze sobą na różnych płaszczyznach już od kilkunastu lat. Krzysztof Dys (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) i Krzysztof Szmańda (perkusja) tworzą zespół, który funkcjonuje jak jeden organizm, w którym panuje homeostaza i harmonia. Jednocześnie ich muzyka generuje skrajne emocje, które zderzają się ze sobą w mózgu słuchacza powodując nowe doznania i odblokowując obszary jeszcze nieodkryte.

Obecnie, myślą przewodnią Krzysztof Dys Trio jest wielopłaszczyznowa transformacja standardów jazzowych, powodująca zakrzywienie czasoprzestrzeni i pozwalająca usłyszeć to co wcześniej pozostawało w sferze ciszy. Głównym filarem ich muzyki jest Czas, który jak się okazuje sam w sobie może być wielowymiarowy.

Krzysztof Dys - fortepian
Andrzej Święs - kontrabas
Krzysztof Szmańda - perkusja
Dys jest absolwentem wydziału jazzu na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu profesor Anny Organiszczak. Od roku 2007 sam wykłada na tej uczelni.

Współpracował już z legendarnym wibrafonistą Jerzym Milianem, saksofonistą Mikołajem Trzaską i cieszącym się międzynarodowym uznaniem klarnecistą Wacławem Zimplem - z Wacław Zimpel Quartet nagrał doskonale przyjęty album ?Stone Fog?. Ostatnio w tym składzie koncertową premierę miał nowy projekt klarnecisty ?Radiance?, inspirowany średniowieczną muzyką żydowską. Od 2002 roku Dys jest członkiem kwartetu Soundcheck tworzonego z Maciejem ?Kocinem? Kocińskim (fortepian), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Krzysztofem Szmańdą (perkusja). Grupa ma w swym dorobku sześć albumów.

Dys współpracuje także z poznańskim trębaczem Maciejem Fortuną, w jego kwartecie a także jako duet. Razem nagrali cieszący się wielkim uznaniem album ?Tropy?. Inspiracją dla Dysa jest twórczość kompozytorów rosyjskich: Aleksandra Nikołajewicza Skriabina i Siergieja Prokofiewa oraz jazz Billa Evansa i Milesa Davisa a także muzyka Grażyny Bacewicz.

Nagrody i wyróżnienia:
2007: 3rd prize, International Piano Competition of the Russian Conservatory Alexander Scriabin, Paris, France
2006: 2nd prize, Warsaw Jazz Pianist Contest, Warsaw, Poland
2006: Grand Prix, ?Jazz nad Odrą? Festival, with Soundcheck, Wrocław, Poland

Współpracował m.in. z: Jerzy Milian, Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Maciej Fortuna, Maciej ?Kocin? Kociński, Anrdzej Święs, Krzysztof Szmańda, Jakub Mielcarek, Przemysław Jarosz

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej