Going. | Iwaszkiewicz Sprawy Osobiste - Big Book Festival

Iwaszkiewicz Sprawy Osobiste

18:00 | Sobota, 14 czerwca 2014

Big Book Festival

Impreza

Free

Free

Wielkie nazwiska, zaskakujące duety, piękne interpretacje w przestrzeni miasta. Maraton literacki ?Iwaszkiewicza sprawy osobiste? w ramach Big Book Festival potrwa sześć godzin, udział w nim weźmie 19 gwiazd polskiego życia artystycznego i publicznego.

W sobotę, 14 czerwca, od godz. 18.00 aż do północy, co pół godziny zmieniać się będą czytający i utwory. Aktorzy, reżyserzy, muzycy, politycy i dziennikarze zaprezentują utwory Jarosława Iwaszkiewicza, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX stulecia. Wszystko to w niezwykłej scenerii pierwszych powojennych schodów ruchomych przy słynnej trasie W-Z w Warszawie.

Maraton otworzy Andrzej Wajda, czytający swą korespondencję z Iwaszkiewiczem, w którego wcieli się Robert Więckiewicz. Później będzie jeszcze ciekawiej. Krystyna Czubówna zinterpretuje słynny ?Tatarak?, Novika odnajdzie melodykę w poetyckich ?Sprawach osobistych?. Olga Bołądź i Tymon Tymański wcielą się w małżeństwo Iwaszkiewiczów. Projektantka Joanna Klimas i zawsze dobrze ubrany pisarz Jacek Dehnel przeczytają opowiadanie ?Moje ubrania?. Były minister finansów Grzegorz Kołodko i znakomita aktorka Katarzyna Gniewkowska przybliżą intymną ?Książkę moich wspomnień?. Janusz Palikot z dziennikarzem Tomaszem Sekielskim porzucą politykę i ruszą w ?Podróże do Polski?. Zaś piękna Agnieszka Więdłocha przybliży prywatne zapiski z ?Dzienników?.

Późne wiersze, w których pisarz żegnał się ze światem przeczytają aktorzy młodego pokolenia ? Jakub Gierszał i Tomasz Tyndyk. Czułe i zabawne listy pisarza oraz przybranego syna zaprezentuje aktorski duet: Łukasz Simlat i Bartosz Gelner. Grzegorz Damięcki zinterpretuje brawurowy ?Wzlot?, czyli prozatorski zapis wywodu pijanego przyjaciela. O północy maraton zakończy Mariusz Bonaszewski, aktor Teatru Narodowego. Przeczyta poruszające fragmenty ?Dzienników? ? Jarosław Iwaszkiewicz opisuje w nich miłość do młodego, pięknego mężczyzny.

Oprócz wykonań na żywo, podczas maratonu słychać też będzie samego Iwaszkiewicza ? jego głos zabrzmi dzięki prezentacji archiwalnych nagrań oraz kronik filmowych.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej