Going. | Coldair - Klubokawiarnia Chmury

Za nazwą Coldair kryje się Tobiasz Biliński, uznawany obecnie za jednego z najbardziej obiecujących artystów niezależnych w Polsce. Projekt ten ma charakter solowy - Biliński jest autorem muzyki oraz tekstów, aranżuje i produkuje większość utworów. Przeważnie realizuje nagrania na własną rękę, będąc wiernym filozofii DIY.

Na swoich solowych występach łączy eksperymentalną, hałaśliwą elektronikę z popowymi melodiami, tworząc nieprzewidywalne i przebojowe brzmienie.

Biliński przebił się do szerszej publiczności z zespołem Kyst, którego był założycielem, gitarzystą, perkusistą oraz wokalistą. Zespół wydał 2 ciepło przyjęte albumy oraz wystąpił na prestiżowych światowych festiwalach, takich jak SXSW (Austin, Texas), Culture Collide (Los Angeles, California), Primavera Sound (Barcelona, Hiszpania), Eurosonic (Groningen, Holandia), Open'er Festival, OFF Festival czy Fusion (pod Berlinem).

Po zahibernowaniu Kyst, Biliński podjął się badania mało mu znanego wcześniej gruntu, czyli pisania piosenek. We wrześniu 2010 roku wydał własnym sumptem zbiór "półdemówek", czyli album "Persephone" i wyruszył w 40-dniową trasę po Europie, grając ponad 30 koncertów. Wydanie w 2011 roku pierwszej oficjalnej płyty, czyli "Far South", doprowadziło do występów w telewizji (Poziom 2.0) i radio (Czwórka), a także na większości z wcześniej wymienionych festiwali oraz dodatkowo na Canadian Music Week w Toronto.

"Whose Blood", trzeci album Coldair (drugi oficjalnie wydany), ukazał się 13 września 2013 roku nakładem założonej przez Bilińskiego mini-wytwórni Twelves Records. Obydwa single ("Sign" oraz "In The Nether") zostały singlami tygodnia w audycji Agnieszki Szydłowskiej w Trójce.

Biliński promuje swój najnowszy album na koncertach klubowych w Europie i Stanach Zjednoczonych, występuje również na uznanych festiwalach, takich jak SXSW, Primavera Sound czy Open'er Festival. W sierpniu 2014 r. Coldair nagrał nowy materiał w Filadelfii - na producenta wybrany został Jeff Zeigler, znany m.in. ze współpracy z Kurtem Vilem.

Wraz z Coldair wystąpi Inqbator.

Gitara i głos. Stan przejściowy między tym co jest, a tym w co się ma przerodzić. Dlatego Inqbator. Dojrzewanie i odkrywanie siebie, mimo "poważnego" wieku.
Melancholia jako element wiążący doświadczanie siebie i świata - najczęściej trudne, nierzadko mnie przerastające. Doświadczenia przekuwane na muzykę, mam nadzieję piękną muzykę. Inspiracje czerpane głównie z zimnej, ciemnej, ale równie pięknej jak ta kolorowa, strony Skandynawii.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej