Going. | Harlem - Pardon, To Tu

Książka w Pardon, To Tu: ?Harlem? Tomasza Zalewskiego ? spotkanie autorskie.

Jest to ogromna przyjemność, że ponownie w Pardon, To Tu możemy być gospodarzami spotkania książkowego. Tym razem wieczór będzie należał do Pana Tomasza Zalewskiego i jego książki "Harlem" Wydawnictwo W.A.B. Spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny Pan Piotr Jagielski.

Harlem ? jedna z najsłynniejszych dzielnic Nowego Jorku. W swojej książce Tomasz Zalewski opisuje dzisiejszy Harlem i jego mieszkańców, a także dzieje dzielnicy ? od pierwszych dekad XX wieku, kiedy była to ziemia obiecana Afroamerykanów i miejsce rozkwitu ich kultury, przez okres kryzysu, kiedy stała się gettem pełnym biedy i patologii społecznej, aż do ostatnich dwóch dziesięcioleci, kiedy znowu przeżywa odrodzenie.

?Zalewski dla jej napisania zamieszkał w Harlemie i oddał się ? trudnej dla białego ? swego rodzaju obserwacji uczestniczącej. Otrzymaliśmy więc nie tylko podręcznik historii sławnej dzielnicy, ale ciekawy reportaż pełen ludzi. Jest tam i producent teatralny, i deweloper, i uliczny malarz, i tancerze, i weteran wojen, którzy opowiadają autorowi o Harlemie, tym ? jak mówi poeta ? ?alabastrowym naczyniu, które przechowuje serce czarnej Ameryki?. - Marek Ostrowski POLITYKA

Tomasz Zalewski - wieloletni korespondent PAP w Waszyngtonie, od 1997 r. pisze dla POLITYKI, w USA mieszka od 24 lat. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1973-1982 pracował w tygodniku ?Literatura?. W stanie wojennym niezweryfikowany na własne życzenie, pisał do niszowych tytułów, utrzymywał się też z nauki angielskiego i pracy ankietera. W 1985 r. otrzymał wraz z Małgorzatą Szejnert nagrodę Solidarności za książkę ?Szczecin: Grudzień ? Sierpień ? Grudzień? o narodzinach robotniczej rewolty w Szczecinie w latach 1970-1981. W 1987 r. wyjechał do USA. Pracował w nowojorskim ?Nowym Dzienniku?, a od 1992 r. dla PAP".

Piotr Jagielski - (ur. 1986) - dziennikarz muzyczny w portalu "jazzarium.pl", absolwent wydziału filozofii UW. Publikacje książkowe: "Bird żyje" (Wyd. Nisza, 2010), laureat nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej, kibic piłkarski. Obecnie współpracuje z Polską Agencją Prasową.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej