Going. | Orkiestra Teatru Sejneńskiego - Bemowskie Centrum Kultury

Orkiestra Teatru Sejneńskiego

19:00 | Sobota, 20 grudnia 2014

Bemowskie Centrum Kultury

Koncert

20 zł

20 zł

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Chanuka ? Święto Świateł!
Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego rozpocznie się od krótkiej opowieści rabina Stasa Wojciechowicza z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie o Święcie Chanuka, które w tym roku trwa od 17-tego do 24-tego grudnia. W trakcie opowieści nastąpi uroczyste zapalenie świec w tradycyjnym ośmioramiennym świeczniku chanukowym.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem "Pogranicze ? sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, które to instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała kilka lat temu w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją "Dybuka" Szymona An-skiego. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzykantów. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej. Ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu. Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej, na którym sejneńczycy kilkakrotnie byli obecni przyniósł bliskie muzyczne więzi z wybitnymi klezmerami zza oceanu: Davidem Krakauerem, Michaelem Alpertem, Deborą Strauss, Jeffem Warschauerem, Stuartem Brotmanem, Frankiem Londonem, Paulem Brody'm. Z tych przyjaźni zrodziło się muzyczne spotkanie: "Tratwa Muzykantów ? pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami". W żywej muzycznej przestrzeni spotkali się mistrzowie muzyki klezmerskiej z Ameryki, potomkowie żydowskich emigrantów z Europy z młodymi muzykantami z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rumunii, poszukującymi inspiracji w zamilkłej w Europie muzyce żydowskiej.

Obecnie zespół występuje w składzie: Dominika Korzeniecka ? perkusja, Mateusz Bartosiewicz ? perkusjonalia, Mateusz Sznejkowski ? puzon, Dominik Sekura ? trąbka, Maciej Popiel ? saksofon altowy, Tadeusz Soroko ? sakshorn barytonowy, Patryk Masłowski ? puzon wentylowy, Stanisław Soroko ? trąbka, Mikołaj Pol ? wibrafon, Borys Pol ? perkusjonalia, Piotr Janiec ? tuba, Kacper Szroeder ? trąbka, Maciej Soroko ? puzon suwakowy, Marcin Dąbrowski ? trąbka, Michał Moniuszko ? kontrabas, Tomasz Stawiecki (klarnet), Małgorzata Sporek-Czyżewska ? śpiew, Wojciech Szroeder ? akordeon, prowadzący zespół.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej