Going. | Ola Bilińska - Berjozkele - Żydowski Instytut Historyczny

Zapraszamy wszystkich Państwa na przedpremierowy koncert prezentujący utwory z płyty ?Berjozkele?, podczas którego obok przepięknego, nastrojowego śpiewu Oli Bilińskiej usłyszeć będzie można Mikołaja Trzaskę oraz Raphaela Rogińskiego.

Korzenie muzyki każdego narodu tkwią głęboko w pieśni ludowej. Ola Bilińska sięgnęła po pieśni żydowskie, trwające z pokolenia na pokolenie dzięki ustnemu przekazowi. Od wieków pierwszą osobą ?opowiadającą świat? nowo narodzonemu dziecku była matka, nucąca kołysanki, śpiewem tuląc je do snu. Zapadały one głęboko w duszę, towarzysząc przez całe życie, budząc wzruszenie i nostalgię. Kryterium wyboru utworów do projektu było piękno samego tekstu, jego nastrój oraz tematyka związana z nocą, ciszą, snem czy jak w przypadku pieśni wieczornych z tęsknotą i erotyzmem. Bilińska stworzyła swego rodzaju muzyczny przewodnik po podświadomości, wspomnieniach oraz czasach dzieciństwa. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych, instrumentów akustycznych i elektronicznych, nadała tym szczególnym kompozycjom współczesną formę. Do współpracy przy projekcie zaproszeni zostali znani awangardowi muzycy: Raphael Rogiński i Mikołaj Trzaska, zaś ŻIH wsparł artystów merytorycznie - nad przekładami i transkrypcjami tekstów pracowała nasza jidyszystka dr Karolina Szymaniak, a profesor Marian Fuks, wybitny historyk muzyki żydowskiej, opatrzył płytę swym komentarzem.

Liczba miejsc ograniczona!

Wstęp za okazaniem dowodu wpłaty darowizny na cele statutowe ŻIH, który zakupić można w kasie Instytutu od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30?18:00 za 20 zł.

Wpłat dokonywać można również poprzez system Pay Pal. Po przesłaniu potwierdzenia tej operacji na adres mailowy: promocja@jhi.pl okolicznościowy dowód wpłaty darowizny czekać będzie w kasie Instytutu 30 minut przed koncertem.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej