Going. | Friend & Fellow - Archikatedra św. Jana

Friend & Fellow to jeden z najważniejszych zespołów akustycznego jazzu wokalnego. Obok kanadyjskiego duetu Tuck & Patti jest najpopularniejszy i najchętniej prezentowany na najważniejszych estradach i festiwalach Europy. Zespół wystąpi 27 grudnia w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w ramach Koncertu Świątecznego organizowanego przez Stołeczną Estradę.

Constanze Friend określana jest często jako "śpiewająca Josephine Baker". W jej muzyce doszukać można się oczywistych odniesień do stylistyki Sarah Vaughn, Elli Fitzgerald oraz Cassandry Wilson. Wraz z wirtuozem gitary Thomasem Fellowem tworzą niepowtarzalny nastrój i charakterystyczną stylistykę. Może właśnie dlatego artyści często zapraszani są do udziału w koncertach zarówno Ala Jarreau, Dee Dee Bridgewater, Marianne Faithful, jak i Simpy Red oraz funkowego jazzmana Maceo Parkera. Wielkim sukcesem był także wspólny festiwalowy koncert z Rayem Charlesem.

Nieczęsto się zdarza, by pierwszy album zwiastował początek wielkiej kariery, ale w przypadku duetu Friend & Fellow zrealizowany w 1995 roku album "Fairy Godmother" spowodował ogromne zainteresowanie europejskich mediów. Przygotowana trasa koncertowa obejmowała ponad sto koncertów w najważniejszych klubach Niemiec, Austrii, Francji, Szwajcarii. Zarówno krytycy, jak i publiczność zwracała uwagę nie tylko na wspaniały głos Constanze, ale także ( jak to określił francuski magazyn Jazz Hot) "spójne brzmienie zespołu, czyli one-man-band ? gitarzysty Thomasa Fellowa".

Nie bez przyczyny duet nawiązał więc współpracę z prestiżowa wytwórnią Ruf Records, która odtąd włączyła nagrania Friend & Fellow do swojego głównego katalogu. W kolejnym roku ukazał się album "Home", który natychmiast stał się bestsellerem . W promocji albumu i trasy koncertowej w Europie i w USA wziął udział legendarny bluesman Luther Allison, co dla młodych artystów stanowiło najlepszą rekomendacje. Słynny bluesman uczestniczył w koncertach i został producentem kolejnego albumu "Purple Rose". Płyta ta stała się przełomową w karierze zespołu. Zauroczenie bluesem, jazzem, gospel zaczęło ustępować miejsca także nagraniom i standardowym przebojom rocka a nawet muzyki rozrywkowej. Tak jak w przypadku innych grup wokalnych (np. The Manhattan Transfer) czy wokalistek jazzu (Dianna Krall, Dianne Reeves) coraz częściej w repertuarze duetu odnajdywały się jazzujące i swingujące interpretacje przebojów J.Hendrixa, Bono & U2, J.Feliciano. Doskonała wokalna interpretacja, wirtuozeria gitarzysty powodowały, że nagrania te nabierały całkowicie nowej formuły i stawały się jazzującymi standardami i przebojami duetu. Zmiany te ukazył album "Taxi" oraz sztandarowy w repertuarze album "Covered" , z przepięknymi interpretacjami np. "Light My Fire", "I Still Haven?t Found What I'm looking For" czy "What a wonderful world".

Kto choć raz widział ten duet podczas koncertu, wie, jak wciągające są ich perfekcyjnie zaaranżowane występy. Magiczny głos Constanze Friend i wirtuozerska gra na gitarze Thomasa Fellow to gwarancja wielkiego wydarzenie artystycznego. Album "Lady" to muzyczny hołd złożony jednej z najwybitniejszych wokalistek - Ninie Simone. Duet wspaniale przygotował kilkanaście standardów legendarnej wokalistki: od klasycznej kompozycji Niny Simone "My Baby Just Cares For Me" po znane standardy, takie jak "Time", "Strange Lady" czy "Secrets Moon?. Ostatni album ?Discovered? ukazał się w 2010 roku.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej