Going. | Kultura remixu - Zachęta

Kultura remixu

18:00 | Środa, 7 stycznia 2015

Zachęta

Film

Free

Free

Pokaz filmowy zorganizowany w ramach cyklu wydarzeń poprzedzających wystawę ?Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce?

Kultura remixu (RiP: A Remix Manifesto)
reż. Brett Gaylor
USA, 2009, 80 min

Ten film mówi o wojnie. Polem batalii jest internet ? zapowiada Brett Gaylor, reżyser i aktywista internetu. Stronami w tej walce są wszyscy, podzieleni jednak na dwie grupy: popierających przestrzeganie praw autorskich (copyright) oraz ich nie uznających. Ci drudzy wyznają zasadę copyleft, swobodnego udostępniania treści intelektualnych. Tylko w ten sposób ? ich zdaniem ? poprzez dostęp do dorobku przeszłości i możliwość przetwarzania go, może powstawać współczesna kultura.

Sztandarowym reprezentantem takiego działania jest Girl Talk, muzyk miksujący i przerabiający całą klasykę muzyki rozrywkowej. Girl Talk wyjmuje z utworów krótkie kawałki i miesza je w nową całość. Wirtuozeria, z jaką to robi, błyskawicznie uczyniła z niego gwiazdę klubowego podziemia. Reżyser zastanawia się, czy ta metoda odzwierciedla postawę całego pokolenia wychowanego na internecie, czy Girl Talk jest po prostu bardzo zdolnym i zdeterminowanym, ale odosobnionym w swoim postępowaniu piratem.
(opis za dystrybutorem)

wystawa ?Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce? (marzec ? maj 2015)

Wystawa dotyczy zagadnienia zawłaszczeń, zapożyczeń, przetwarzania, remiksowanie i samplowanie kultury, co w języku angielskim określa się najczęściej terminem appropration art. Ta swoista praktyka twórcza jest strategią uprawianą przez artystów od czasów awangardy z pocz. XX wieku. W Zachęcie zostaną zaprezentowane prace i strategie artystyczne w kontekście historycznym ? od najbardziej znanych dzieł z końca lat 70. po współczesne praktyki twórcze. Wystawa sformułuje pytania odnoszące się do kwestii oryginalności, kopii i reprodukcji, przywłaszczania prac w świetle prawa autorskiego czy w końcu kwestii najistotniejszej, jaką jest problem wolności artystycznej.
kuratorka Maria Brewińska

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej