Going. | Sinfonia Varsovia - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Rok 2015 na muzycznej scenie Muzeum POLIN rozpocznie się w prawdziwie gwiazdorskim towarzystwie. Orkiestrze Sinfonia Varsovi prowadzonej przez Ewę Strusińską towarzyszyć będą wybitni soliści.

Podczas koncertu 15 stycznia usłyszymy Agatę Zubel, śpiewaczkę i kompozytorkę wyróżnioną m.in. Paszportem Polityki, nagrodą 60. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO oraz w I edycji konkursu Polonica Nova ? za utwór ?Not I? na podstawie tekstu Samuela Becketta. Zubel wykona otwierający koncert utwór Witolda Lutosławskiego na sopran i orkiestrę ?Chantefleurs et chantefables?.

Maciej Grzybowski, jeden z największych polskich wirtuozów fortepianu, który szczególnie przyczynił się do popularyzacji muzyki Andrzeja Czajkowskiego, wykona z Sinfonią Varsovią ?Kołysankę i Allegro concertante? Romana Maciejewskiego.

W drugiej części koncertu usłyszymy ?Wariacje Na Temat Girolamo Frescobaldiego? Aleksandra Tansmana, kompozycję z roku 1937, która jest owocem fascynacji kompozytora twórczością Igora Strawińskiego. Utwór wykorzystuje melodię słynnej ?Aria detta la Frescobalda? Girolama Frescobaldiego i ze współczesnej perspektywy wyraźnie nawiązuje do muzyki włoskiego baroku.

Profesor Akademii Muzycznej w Łodzi i znakomita śpiewaczka Urszula Kryger wykona ?Drei Lieder nach Trakl? Pawła Szymańskiego na sopran i orkiestrę smyczkową z roku 2002.

Na finał koncertu zabrzmi ?Lachrymae. Reflections on a Song of John Dowland op.48a? Benjamina Brittena na altówkę i orkiestrę. Na scenie obok dyrygentki stanie wybitny polski skrzypek, altowiolista i dyrygent, Krzysztof Chorzelski, członek jednego z najbardziej uznanych dziś smyczkowych kwartetów ? londyńskiego Belcea String Quartet.

Orkiestra Sinfonia Varsovia przez 30 lat swojej działalności stała się ambasadorem polskiej muzyki na całym świecie. Od kilku sezonów mamy przyjemność gościć ją na scenie Muzeum POLIN.

W 2014 roku Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny wspólnie z Muzeum zainaugurowało cykl koncertów ?Wielcy kompozytorzy ? polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskiej?, w ramach którego Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka prezentowała utwory m.in. Jerzego Fitelberga, Aleksandra Tansmana i Karola Rathausa.

Na każdym koncercie w ramach cyklu towarzyszyła nam muzyka Andrzeja Panufnika, który w roku 2014 obchodziłby setną rocznicę urodzin urodzin.

Program:

Witold Lutosławski ? Chantefleurs et chantefables (sopran i ork.)
Roman Maciejewski ? Kołysanka i Allegro concertante (pf. i ork.)
Aleksander Tansman - Wariacje Na Temat Girolamo Frescobaldiego
Paweł Szymański ? Drei Lieder nach Trakl (sopran i ork. smyczkowa)
Benjamin Britten - Lachrymae. Reflections on a Song of John Dowland op.48a (altówka i orkiestra)
Wykonawcy:

Agata Zubel - sopran
Maciej Grzybowski - fortepian
Urszula Kryger - sopran
Krzysztof Chorzelski ? altówka
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Ewa Strusińska - dyrygent

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej