Going. | Re-wolt - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

"RE-WOLT" to projekt, którego celem jest eksploracja mniej znanych i lubianych zakamarków miejskiej przestrzeni i zbiorowej pamięci. Twórcy zajmują się wyjątkowo nieheroicznym odcinkiem polskiej historii, przywracając opowieści robotnic ze zburzonych Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych i Rtęciowych im. Róży Luksemburg, mieszczących się niegdyś na warszawskiej Woli. Spektakl, powołując do scenicznego istnienia powidoki fizycznej pracy, kreuje melancholijną przestrzeń miasta, którego tkanka podlega nieustannym przekształceniom historycznym.

Kolejne poziomy pamięci zanikają pod naporem mitotwórczej polityki i późnokapitalistycznych zabiegów gentryfikacyjnych. Zagubiony rozdział z nigdy nienapisanej historii pracy łączy się z fragmentami opowieści o zaginionym ciele fabrycznej patronki ? samej Róży Luksemburg.

Praca, ciało i pamięć poddane są scenicznej analizie z perspektywy czasów, w których fabryka zniknęła z pola widzenia, ?byli robotnicy poddani zostali redukcji i reedukacji, a maszyny wysłano do Chin?. (Weronika Szczawińska i Anna Wojnarowska)

tekst: Anna Wojnarowska
adaptacja i reżyseria: Weronika Szczawińska
ruch sceniczny: Agata Maszkiewicz
kostiumy i konsultacja scenograficzna: Izabela Wądołowska
lampy: Aleksander Zawada (Prywatna Wytwórnia Lamp)
obsada: Romuald Krężel, Aleksandra Krzaklewska, Piotr Wawer jr, Anna Wojnarowska
prapremiera 26 października 2012 w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku, w ramach All About Freedom Festival
produkcja: Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
partner: Stowarzyszenie Działań Twórczych REPUBLIKA WARSZAWA

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej