Going. | Adoracja słodyczy - pokaz filmowy - Zachęta

Adoracja słodyczy - pokaz filmowy

18:00 | Wtorek, 13 stycznia 2015

Zachęta

Film

Free

Free

Pokaz filmów towarzyszący wystawie ?Adoracja słodyczy?:

Jeżyk we mgle
reż. Jurij Norsztein, ZSRR, 1975, 11 min

Film opowiada historię małego Jeżyka, który wyrusza w drogę, aby odwiedzić swojego przyjaciela Niedźwiadka. Podczas wędrówki przez las trafia w gęstą mgłę i gubi się. We mgle odkrywa tajemniczy, fascynujący i straszny zarazem świat, który poznaje wszystkimi zmysłami. Film otrzymał wiele międzynarodowych nagród filmowych, a obecnie uważany jest z klasykę animacji rosyjskiej. W Kijowie powstał nawet pomnik Jeżyka we mgle?

Bajka nad bajkami
reż Jurij Norsztein, ZSRR, 1979, 30 min

Film powstał w 1979 roku, został nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach i stał się słynny na całym świecie. W latach osiemdziesiątych uznano wręcz, że jest to najlepsza animacja wszechczasów?
Scenariusz filmu napisany przez Ludmiłę Pietruszewską został oparty na wspomnieniach z dzieciństwa Jurija Norszteina. W film wmontowano zdjęcia miejsc, w których dorastał reżyser. Bajka nad bajkami jest opowieścią o wojnie widzianej oczami dziecka, wielowątkową historią, utkaną z przeplatających się obrazów mówiącą również o historii, pamięci i zacierających się wspomnieniach.

Watership Down (Wzgórze królików)
reż. Martin Rosen, Wielka Brytania, 1978, 101 min

Watership Down (Wzgórze królików) to animowana adaptacja słynnej powieści Richarda Adamsa. Opowiada historię grupy królików, które wyruszają w wędrówkę w poszukiwaniu miejsca na nową osadę. Pozostanie w dotychczasowym miejscu oznacza zagładę ze strony ludzi i postępującej cywilizacji. Podróż okaże się wieść przez wrogi i nieznany świat, pełen niebezpieczeństw i okrucieństwa. Film adresowany jest do widzów dorosłych. Mimo iż króliki sprawiają wrażenie słodkich i niewinnych, to obraz przepełniony jest scenami ukazującymi bezlitosny świat, w którym żyją. Na podstawie książki powstał znany również polskiej publiczności serial telewizyjny (1999-2000) współprodukowany przez reżysera filmu, Martina Rosena. Obecnie BBC pracuje nad nową ekranizacją powieści Adamsa. Ikoniczną okładkę do pierwszego wydania książki stworzyła brytyjska rysowniczka Pauline Baynes, znana głównie z ilustracji do książek Tolkiena oraz Opowieści z Narni C.S. Lewisa.

Filmy w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku polskim.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej