Going. | Habitat - CSW

Katarzyna Józefowicz
Habitat

Kurator: Marek Goździewski
Koordynacja: Katarzyna Tomczak-Wysocka

Po długim okresie milczenia Katarzyna Józefowicz, jedna z najbardziej oryginalnych polskich artystek, laureatka Paszportu Polityki, prezentuje w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystawę "Habitat". Katarzyna Józefowicz w swoich rzeźbach i rysunkach wykorzystuje przede wszystkim papier, materiał delikatny i nietrwały. Z prasowych wycinków i tektury tworzy rozległe, złożone z tysięcy elementów misterne konstrukcje, które zachwycają precyzją wykonania, benedyktyńską cierpliwością i pokorą autorki w mozolnym trudzie dochodzenia do istoty rzeczy. Wystawę ?Habitat? będzie można oglądać już od 16 stycznia przyszłego roku.

?Pracochłonność i monotonia nie są wadami mych zajęć, ale ich właściwościami, elementami składowymi, na które zdecydowałam się w pełni świadomie i dobrowolnie [?]. To wycinanie czy klejenie jest dla mnie jak mantra.?
Katarzyna Józefowicz

Papierowe rzeźby Katarzyny Józefowicz to misternie budowane godzinami, dniami, tygodniami, miesiącami i latami obiekty, które wychodząc z rozedrganej i niespokojnej codzienności prowadzą do świata sztuki nieoczywistej, zaskakującej i szalenie indywidualnej, ?utkanej z tego, co jest blisko, pod ręką?. W ramach wystawy zostaną pokazane prace artystki z różnych okresów. Od najstarszej ?habitat? (1992-1996) przez ?zwoje? (2003-2005), ?pokój? (2007), ?po słowie? (2008-2010), do ?miłości? (2011) i ?terenu prywatnego? (2012-2014), które pozwolą przedstawić nie tylko jej dokonania i rozwój artystyczny, lecz również wyjątkowe w sztuce polskiej refleksje o pragnieniu i poszukiwaniu swojego miejsca: od zamieszkiwania w posocjalistycznych blokach po własny dom. Wizualność prac Katarzyny Józefowicz nigdy nie jest oczywista i skończona. Artystka zawsze sama czuwa nad ich ekspozycją, dodając lub odejmując poszczególne moduły swoich prac, wieszając lub kładąc, zwijając lub rozwijając przestrzenne papierowe struktury. Ten świat sztuki nigdy nie pozostaje zamknięty i zdefiniowany do końca; jest otwarty, a praca nad nim jakby zatrzymana na moment, w każdej chwili może zostać podjęta od nowa. Wystawie "Habitat" towarzyszyć będą warsztaty dla kobiet i dzieci, które osobiście poprowadzi Katarzyna Józefowicz.

Katarzyna Józefowicz (ur. w 1959 roku w Lublinie) ? rzeźbiarka, rysowniczka i wykładowczyni akademicka. Studiowała w latach 1981-1986 na PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku, gdzie w 1986 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Edwarda Sitka. Ze swoją macierzystą uczelnią związana do dzisiaj, gdzie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego i prowadzi Pracownię Rzeźby w Katedrze Rzeźby na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Uznanie zdobyła dość późno, dopiero w 2000-2001 roku, kiedy w Fundacji Galerii Foksal zaprezentowała pracę "dywan" (1997-2000) i została laureatką Paszportów Polityki w kategorii Sztuki wizualne (2001).

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej