Going. | Przesterowane Szczury IV - CSW

Przesterowane Szczury IV

20:00 | Sobota, 17 stycznia 2015

CSW

Koncert

10 zł

10 zł

SEWER ELECTION - bruitystyczna muzyka konkretna, zał. 2002 przez Dana Johanssona [SZWECJA]

Dan Johansson (ur. 1979 r.) tworzy solowe nagrania pod szyldem Sewer Election od 2002 r. Mocno inspirowany amerykańskim i japońskim harsh noise z drugiej połowy lat 90., projekt ten szybko zdobył popularność i uznanie wśród koneserów gatunku. Chociaż początkowego okresu działalności Sewer Election nie cechowała oryginalność, to wczesnym nagraniom trudno odmówić nietuzinkowej szczerości i pasji. Albumy szczególnie warte uwagi z okresu pierwszych pięciu lat działalności projektu to przede wszystkim split z Incapacitants wydany w formie winylowej (Segerhuva, 2006) oraz album Sex Death wydany na płycie CD (Troniks, 2007).
Zmiana stylistyki muzycznej w której porusza się projekt przyszła wraz z fenomenalnym albumem Kassettmusik, który został wydany w 2008 roku przez iDEAL. Zawarte na nim kompozycje zbudowane zostały w oparciu o brzmienie zużytych, przetartych taśm zawierających naturalistyczne nagrania dźwięków ludzkiego ciała. Pomimo iż artysta wcześniej już eksperymentował z używaniem taśm magnetofonowych jako źródła dźwięku, wspomniane wydawnictwo stanowiło swoisty kamień milowy, gdyż określiło kierunek dalszego rozwoju. Od tego czasu, organiczne brzmienia stały się bazą brzmienia Sewer Election. Charakterystyczny dla wczesnego etapu działalności projektu zestaw urządzeń do przetwarzania dźwięku zastąpiony został magnetofonami szpulowymi, generatorami sygnału oraz bogatą paletą nagrań terenowych. Pomimo zmian w zakresie używanego instrumentarium, charakterystyka brzmienia i atmosfera nagrań nie uległy znaczącym przeobrażeniom. Sewer Election wciąż porusza się w rejonach bruitystycznej muzyki konkretnej.


DEAFAULT - faktury harsh noise i muzyka konkretna, zał. 2013 przez Michaela Ellingforda [AUSTRALIA]

Nowatorski, solowy projet harsh noise poruszający się na granicy brudnej stylistyki DIY i złożonej, kompleksowej inżynierii dźwięku.
Krótko po tym, jak jego poprzednie wcielenie - AREYFU - zdobyło uznanie fanów gatunku na całym świecie, Michael Ellingford podniósł poprzeczkę i wyniósł swoją sztukę na kompletnie nowy poziom. Uzyskanie grantu z Helpmann Academy for the Visual & Performing Arts umożliwiło Michaelowi ponowne udanie się w trasę koncertową po Europie, umożliwiając mu tym samym zaprezentowanie swoich fenomenalnych kompozycji przed szerszym gronem odbiorców.
https://www.facebook.com/deafault


MAAAA - post-industrialny harsh noise, zał. 2003 przez Sergieja Hanolainena [KARELIA]

Pochodzący z Karelii leżącej na granicy Rosji z Finlandią, projekt MAAAA funkcjonuje na scenie muzyki noise od ponad dekady. Na początkowym etapie działalności projekt był punkowym kolektywem w skład którego wchodziło nawet 10 wykonawców. Obecnie jest to solowe przedsięwzięcie na czele którego stoi Sergiej Hanolainen - imigrant z Rosji, na stałe zamieszkujący w Polsce.
Z biegiem czasu, styl MAAAA wyewoluował w kierunku jasno sprecyzowanego, post-industrialnego harsh noise i zyskał międzynarodowe uznanie za swoje konceptualne kompozycje zbudowane w oparciu o brzmienie metalowych obiektów i zgrzytliwe syntezatorowe faktury brzmieniowe.


PURGIST - kolaż nagrań terenowych i postrzępionego harsh noise, zał. 2013 przez Dawida Kowalskiego [POLSKA]

Ten krajowy projekt utrzymany w stylistyce harsh noise stanowi rozwinięcie i sprecyzowanie poprzedniego przedsięwzięcia Dawida Kowalskiego, tj. SLEEP SESSIONS (aktywny w latach 2005-2013). PURGIST poświęcony jest eksploracji dynamicznych, niespójnych faktur brzmieniowych, miejskich nagrań terenowych, cyfrowych artefaktów i szczątkowej melodyki. Jego kompleksowe, kinematograficzne kompozycje utrzymane w konwencji harsh noise posiadają wyraźnie zaznaczone tło konceptualne skonstruowane w oparciu o uważną analizę kultury ulicznej będąc jednocześnie alegorią odkupienia osobistych słabości i obsesyjnej autoagresji.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej