Going. | Wasza wysokość - Teatr WARSawy

?Wasza wysokość? to historia ludzi, którym nie wystarcza rzeczywistość nizin. Spektakl inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz. W roli głównej Jadwiga Jankowska-Cieślak.

Niezwykłe życie Wandy Rutkiewicz ? pierwszej kobiety na K2 i pierwszej Europejki na Mount Evereście ? stało się inspiracją do napisania fantazji o tym, jak dzisiaj czułaby się w górach bohaterka podobna do Wandy. Dlaczego by tam szła? Czy potrafiłaby się odnaleźć w innych realiach? Czy znalazłaby wspólny język z nowym pokoleniem wspinaczy?

Fabuła dramatu skupia się na wyprawie w góry. Czwórka bohaterów postanawia wejść na szczyt owianej złą legendą góry. Sześćdziesięcioletnia himalaistka zdobyła już niejeden szczyt, a po śmierci partnera chce dokończyć swój plan i pochować jego ciało. Towarzyszy jej przyjaciel, Jerzy, który na kilkanaście lat zrezygnował z gór. Teraz, za namową córki Anny i wspólnie z nią udaje się w podróż na niezdobytą górę. Całej trójce towarzyszy reżyser ? człowiek, który ma za zadanie nakręcić szczęśliwe obrazy sukcesu polskich sportowców.

?Wasza wysokość? jest historią ludzi, którym nie wystarcza rzeczywistość nizin. Czego szukają w górach? Czy mogą tam znaleźć szczęście, czy tylko śmierć? Czy są zakamuflowanymi samobójcami, czy herosami? I dlaczego polska wyobraźnia zbiorowa od dziesiątek lat obraca się wokół gór?

Spektakl "Wasza wysokość" jest pod wieloma względami znakomity. Świetna gra aktorska, przemyślana strategia obrazowania, surowa scenografia, rosnące napięcie między bohaterami a nieustannie zaskakiwanym widzem. Jeśli widz współtworzy środowisko górskie, to zna doskonale różne historie, które tutaj wysublimowane są w formę artystyczną i skoncentrowane w osobach czterech bohaterów. Jeśli zaś świat miłośników gór najwyższych jest mu całkowicie obcy, to może podjąć próbę zrozumienia go, ale tylko poprzez uwrażliwienie na subtelne aluzje i pozornie niepowiązane ze sobą obrazy oraz poprzez zgodę na gorzką pigułkę, jaka zostanie mu zaproponowana.
Ilona Łęcka, "Jak nas widzi świat - czyli Wasza wysokość", wspinanie.pl.

"Wasza Wysokość" to, jak chciała Reżyserka, podróż w głąb siebie. Więcej bagażu w tę podróż zabieramy, niż tylko owe pytania dołu do góry, zadawane zawsze, gdy góra wraca niekompletna z kolejnej wyprawy. Więcej z podróży przywozimy, niż tylko odpowiedzi. Brawurowa, choć prosto opowiedziana, historia dotykająca istotę himalaizmu. Pozwalająca zrozumieć chociaż cząstkę tej siły, która pcha często kompletnie wydawać by się mogło odległych od gór ludzi w świat lodu i braku powietrza. Kto ma czas i chęć - zajrzyjcie do Teatru Warsawy. O ile jeszcze znajdziecie miejsca. Warto.
Mroczki w oczach, "Jak góra z Dołem"

Projekt brał udział w warsztatach Sopot non Fiction.
tekst: Anna Wakulik
reżyseria: Katarzyna Kalwat
scenografia: Dominika Skaza
muzyka: Małgorzata Sarbak
występują: Jadwiga-Jankowska-Cieślak, Henryk Niebudek, Monika Pikuła, Tomasz Tyndyk
light designer: Michał Głaszczka
oprawa dźwiękowa: Sebastian Kuźma
konsultacja choreograficzna: Mikołaj Mikołajczyk
Koprodukcja z Agencją ALista Sp. z o.o.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej