Going. | Sportowiec mimo woli - Iluzjon Filmoteki Narodowej

Filmoteka Narodowa oraz Telewizja Kino Polska zapraszają na cykl
Z MIŁOŚCI DO KINA. FILMY PRZEDWOJENNE W NOWEJ ODSŁONIE

Jest to okazja do poznania kina międzywojennego w dużo lepszej niż dotąd jakości, uzupełnionej o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione. Będą przedwojenne gwiazdy, popularne szlagiery oraz dawne miejskie krajobrazy.

W każdą drugą niedzielę miesiąca zapraszamy na specjalne pokazy filmów, w których wrócimy do tego, co w polskim kinie najlepsze.

?Sportowiec mimo woli? (1939 r.)

To znakomita komedia pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego.

Znany hokeista, Jerzy Piątek, przyjeżdża do Polski, by znaleźć partnerkę dla swojego bedlington terriera. Właścicielką suczki tej samej rasy jest córka prezesa Madeckiego, Lili, w której Jerzy zakochuje się z wzajemnością. Dodek Czwartek jest fryzjerem, udaje się do prezesostwa Madeckich, by uczesać ich córkę Lili. Omyłkowo prezes bierze go za słynnego hokeistę i angażuje do swojej drużyny jako bramkarza, Piątek natomiast zostaje wzięty za fryzjera. Cała rodzina wraz z nowym zawodnikiem jedzie do Zakopanego, gdzie ma się odbyć mecz drużyny prezesa Madeckiego z drużyną barona Dropsa. Jeśli baron wygra zawody, otrzyma rękę pięknej Lili Madeckiej. Znakomita komedia pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego. Zabawne perypetie bohaterów śmieszą do dziś. W obsadzie znaleźli się ulubieńcy polskiej widowni ? komik Adolf Dymsza, amant Aleksander Żabczyński, piękna i utalentowana Ina Benita, dla której był to ostatni film w krótkiej, lecz imponującej karierze filmowej (aktorka zginęła tragicznie wraz z maleńkim dzieckiem w kanałach w czasie powstania warszawskiego). ?Sportowiec mimo woli? to także ostatni film zrealizowany w II Rzeczpospolitej, jego premiera odbyła się już podczas okupacji w 1940 roku.

Seans poprzedzi prelekcja w wykonaniu filmografia Michała Pieńkowskiego.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej