Going. | IN FUTURUM Jakub Woynarowski - Królikarnia

IN FUTURUM Jakub Woynarowski

17:00 | Niedziela, 11 stycznia 2015

Królikarnia

Inne

Free

Free

In Futurum, to rysunkowo-dźwiękowy performance, skonstruowany w oparciu o przedmioty i gesty zaczerpnięte między innymi z tradycji wolnomularskiej. Obrzęd przeniesiony do wnętrz Muzeum Rzeźby nabiera nowych sensów dzięki jego osadzeniu w kontekście sztuki. To tło zdaje się być szczególnie ważne w kontekście budowanej przez Jakuba Woynarowskiego apokryficznej narracji o intelektualnych korzeniach XX- wiecznej awangardy, sięgających tradycji średniowiecznych cechów wolnomularskich i nowożytnej masonerii spekulatywnej.
Dodatkowym znaczącym staje się sama architektura palladiańskiego pałacu Królikarni, w którym mieści się Muzeum. Dialog z historyczną architekturą należy do stałych praktyk Jakuba Woynarowskiego, czego najbardziej spektakularnym przykładem była realizacja projektu ?Figury niemożliwe? w Pawilonie Polskim podczas zeszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. W ?In Futurum? jednak specyfika lokalizacji znajdzie odzwierciedlenie nie tylko w scenerii architektonicznej. W swoim performansie artysta wykorzysta obiekty ze zbiorów Działu Mebli Muzeum Narodowego w Warszawie oraz oryginalne narzędzia pochodzące z pracowni Xawerego Dunikowskiego.

In Futurum jest jednym z wydarzeń w ramach uroczystego finisażu wystawy Masoneria. Pro Publico Bono prezentowanej w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie od września 2014 roku.

Jakub Woynarowski ? artysta i niezależny kurator. Designer i ilustrator; twórca komiksów, artbooków, atlasów wizualnych, filmów, instalacji; inicjator działań site-specific w przestrzeni publicznej; autor projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Twórca projektu artystycznego ekspozycji w Pawilonie Polskim na 14.Biennale Architektury w Wenecji.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej