Going. | Arton Review - Jolanta Marcolla - Muzeum Narodowe

Arton Review - Jolanta Marcolla

19:00 | Środa, 14 stycznia 2015

Muzeum Narodowe

Film

Free

Free

Fundacja Arton zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Arton Review, które odbędzie się 14 stycznia 2015 o godzinie 19.00 w KinoMuz (Sali kinowej Muzeum Narodowego w Warszawie).

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną archiwalne filmy Jolanty Marcolli: "Kaprys" (1975), "Kiss" (1975), "Cap" (1975) oraz "Reakcję wymuszoną" (1976).

W spotkaniu z artystką i dyskusji po projekcji udział wezmą: Anna Markowska i Marika Kuźmicz.

Jolanta Marcolla do swoich eksperymentów zaprzęgła nieprzewidywalną rzeczywistość rejestrując na taśmie filmowej prowokowane obecnością kamery akcje. W "Reakcji wymuszonej" Marcolla wkracza ze sprzętem nagrywającym na zatłoczone ulice miasta. Konfrontuje przechodniów z natarczywym spojrzeniem obiektywu, nie usuwa się z drogi niczym ?przezroczysty? dokumentalista. Jak w tytule ? artystka wybija ludzi z codziennego rytmu, niepokoi, zmusza do działania.
"Kaprys" oparty jest na prostym formalnym schemacie. Statyczna kamera w niezmiennej perspektywie obserwuje stojącą w kadrze autorkę, do której w każdym kolejnym ujęciu podchodzą przypadkowi ludzie by przez moment z nią zapozować. Zamknięci w kadrze, znajdujący się w kłopotliwym układzie ? pomiędzy autorką a kamerą ? dają się ponieść spontanicznym, entuzjastycznym reakcjom.
"'Kiss" oparty jest na powtarzanej natarczywie scenie, motywie uwidoczniającym mechaniczność filmowego medium, który można by odtwarzać w niekończącej się pętli. Marcolla ustawiona na tle ceglanej ściany charakterystycznym gestem wysyła w stronę widza kolejne pocałunki. Podobną konstrukcję ma film "Cap", w którym zapętlonym motywem stają się ujęcia filmowanych od tyłu, przechadzających się osób. Artystka sama pisze o filmie: ?Czapka jako element kadru niedostrzegalnie manipulujący przedstawianą "opowieścią". Postaci, niby każda inna/ indywidualna, jednak wspólnym dla nich elementem jest ciągle ta sama - tytułowa czapka, co sytuuje akcję filmu (wbrew pozorom!) w metarzeczywistości?.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej