Going. | Anna Zaradny - Galeria Starter

Anna Zaradny - Rekonstrukcja.

W 2010 roku Anna Zaradny w ramach paryskiego ?Seminarium na wsi" poświęconego Edwardowi Krasińskiemu na podstawie dokumentacji fotograficznej Eustachego Kossakowskiego zrekonstruowała rzeźbę Krasińskiego - ?Dzidę".

?Dzida z małymi elementami" Zaradny odwzorowywała formę pierwotnego obiektu, zachowując kształt i wymiary oryginału, używając jednak zgoła innego materiału. Całość zbudowana (a zarazem skomponowana) została z mechanizmów wyciętych z pozytywkowych kart okolicznościowych.

Wystawa ?Rekonstrukcja" poświęcona jest realizacjom Zaradny powstałym na przestrzeni ostatnich lat, w których wykorzystane zostały zarówno właściwości dźwiękowe jak i wizualne wspomnianych mechanizmów. Rekonstruujemy pięć realizacji Zaradny, odtwarzając elementy aranżacji, które towarzyszyły ekspozycji zarówno pojedynczych obiektów jak instalacji site-specific ? choćby w przestrzeni pod schodami Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

?Rekonstrukcja" to również próba zebrania i podsumowania fragmentu twórczości Anny Zaradny, dzięki któremu zaobserwować możemy konsekwencję i ewolucję określonej formy - w tym przypadku wykorzystującą konkretny i bardzo charakterystyczny element konstrukcyjny. Jednocześnie jest to pierwsza tak szeroka prezentacja prac artystki, w której twórczości zazębiają się i przeplatają trzy równoprawne sfery: dźwięku, materialności obiektu i teorii.

Anna Zaradny, artystka sztuk wizualnych i sound artu, kompozytorka, improwizatorka. Jako kompozytorka i instrumentalistka porusza się w szerokim spektrum od akustycznej muzyki improwizowanej o minimalistycznym współczesnym idiomie do złożonej strukturalnie i kompozycyjnie całkowicie elektronicznej, eksperymentalnej formy. Prace o charakterze wizualnym tworzy w formie instalacji, obiektu, fotografii i wideo. Artystka posługuje się w nich środkami abstrakcji, mikro obiektami dźwiękowymi i architektonicznymi, światłem i przestrzenią. Cechuje je wieloznaczność koncepcji i relacji pomiędzy ideami, a medium formy. Jest autorką muzyki do spektakli teatralnych, projektów multimedialnych i słuchowisk. Współtwórczyni i kuratorka wydawnictwa i projektu Musica Genera Festival. Laureatka nagrody publiczności Deutsche Bank i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki ?Spojrzenia 2011?.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej