Going. | Kino śniadanie: A Grain of Sand - Cafe Kulturalna

Kino śniadanie: A Grain of Sand

12:00 | Sobota, 24 stycznia 2015

Cafe Kulturalna

Film

Free

Free

Plan jest taki: przychodzicie, zamawiacie jeden z dwóch zestawów śniadaniowych które dla Was przygotowaliśmy (wege lub nie), siadacie wygodnie i w momencie, w którym każdy dostanie swój talerz zapada ciemność i zaczyna się film.

Film

"A Grain of Sand" / 2009, Nowa Zelandia / 83 min.

Po grudniowym pokazie "Gringo Trails", na drugim Kino - Śniadaniu zostajemy przy temacie turystyki. Obejrzymy dokument Josepha Johnsona Cami "A Grain of Sand". Film opowiada historię miłości Brendona Grimshawa do wyspy Moyenne na Seszelach. W 1972 roku brytyjski dziennikarz rzucił wszystko i wyprowadził się na Moyenne, którą kupił za 10 000 funtów. Przez 36 lat życia na wyspie Grimshaw wraz z przyjacielem zasadzili 16 000 drzew, zbudowali 4,8 km ścieżek i stworzyli warunki dla 109 wielkich żółwi lądowych. Wyspa została rezerwatem przyrody, a jej wartość wzrosła do 34 milionów euro.

Dziewicze wyspy tropikalne z pięknymi ekosystemami są rzadkością w świecie, który zdaje się opisywać wszystko w terminach ekonomicznych. Co stanie się z wyspą Moyenne po śmierci Brendona, biorąc pod uwagę niezaspokojony globalny apetyt na takie miejsca? Pojawiły się już pomysły przemienienia jej w 5-gwiazdkowy "eko - turystyczny" resort wypoczynkowy dla tych, których stać na zapłacenie 2000 euro za noc.

Bank Światowy zmusza małe państwa, takie jak Seszele do liberalizacji gospodarki w zamian za przyszłe pożyczki. Czego więc można spodziewać się po kraju, w którym 81% miejsc pracy generuje turystyka? Jak można prosić tych ludzi o rezygnację z szansy na większy dobrobyt, by chronić środowisko, skoro Stany Zjednoczone i Europa tego nie robią?

UWAGA: Projekcja bez polskich napisów!

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej